Optimizing the capacity and operation of U.S. Army ammunition production facilities
ABD Ordusu cephane üretim tesislerinin kapasite ve operasyonunun optimizasyonu
- Tez No: 995317
- Danışmanlar: PROF. DR. GERALD G. BROWN, PROF. DR. ROBERT F. DELL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Naval Postgraduate School
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
Özet
Cephane konusunda yürütücü kurum olarak Ordu, Savunma Bakanlığı için konvansiyonel cephane üreten cephanelik ve fabrikaları yönetmektedir. Bu sanayi altyapısı, geniş bir yelpazede cephane ve harp malzemesi üretebilecek kapasitede olmalıdır. Barış döneminde Ordu; yeni mermileri test etmekte, eğitim mermisi üretmekte ve savaş rezervleri, stok bakımı ile modernizasyon amacıyla mermi ve bileşenler imal etmektedir. Bunun yanı sıra Ordu, sanayi altyapısını genişletmeksizin büyük çaplı savaş tiyatrolarında tüketilen cephaneyi ikmal edebilecek kapasiteyi yönetmek ve sürdürmek durumundadır. Mevcut organik ve organik olmayan sanayi altyapısının bütünü güncel gereksinimleri karşılayabilmekte; ancak bazı parçalar eskimekte ve işletme maliyetleri giderek artmaktadır. Bu kritik savunma kabiliyeti üzerindeki stratejik kontrolü korurken verimliliği artırmak ve birim maliyetleri düşürmek amacıyla Ordu, tesisleri yeniden yapılandırmayı ve üretim hızlarını istikrara kavuşturmayı hedeflemektedir. Ordu, sanayi altyapısı yapısının değişmesi gerektiğinin farkındadır. Bu tez; kaynaklar, yönetim ve kapasite üzerindeki karmaşık uzun vadeli kısıtları karşılarken geçiş eylemlerini optimize ederek söz konusu sorunun özünü yakalayan örnek nitelikte bir karar destek modeli sunmaktadır. Model, on yıl veya daha uzun bir planlama ufku için yıllık kararlar önermekte olup 16 organik tesis, bu tesislerde yer alan yapılar ve söz konusu yapılarda barındırılan proses merkezleri üzerinde uygulamalı olarak gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
As the executive agent for ammunition, the Army manages the arsenals and plants that produce conventional ammunition for the Department of Defense. This industrial base must be able to manufacture a wide range of ammunition and ordnance items. In peacetime, the Army tests new rounds, makes training rounds, and manufactures rounds or components for war reserves, stockpile maintenance and upgrades. The Army must also manage and maintain capacity to replenish ammunition consumed by major theater wars without expanding the industrial base. The combined organic and inorganic industrial base can meet current requirements, but parts are becoming obsolete, and are expensive to operate. To improve efficiency and reduce per-unit costs while maintaining strategic control of this key defense capability, the Army is seeking to reconfigure facilities, and stabilize production rates. The Army realizes that the industrial base structure has to change. This thesis provides a prototypic decision support model that captures the essence of their problem by optimizing transition actions while satisfying complicated long-term constraints on resources, management, and capacity. The model suggests yearly decisions for a planning horizon of a decade or more, and is demonstrated with 16 organic installations, structures located therein, and process centers housed in those structures.