Erken evre genç kolorektal kanser olgularında non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı birlikteliğinin karaciğer metastazı ve prognoz üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of non-alcoholic fatty liver disease on liver metastasis and prognosis in early-stage young colorectal cancer cases
  1. Tez No: 995344
  2. Yazar: BERKAY CAN ARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DİZDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Onkoloji, Internal diseases, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı erken evre kolon kanseri olan genç hastalarda BT ile saptanan hepatosteatoz rekürrens riski, karaciğer metastaz riski, nükssüz sağkalım (RFS) ve genel sağkalım (GS) ile ilişkisini araştırmaktır. Bu araştırmaya Hacettepe Üniversitesi Medikal Onkoloji bölümünde 2015-2023 yılları arasında tanı alan, hastalık evresi 1-2-3 olan, kemotarapi öncesi hepatosteatozun değerlendirilebileceği Abdomen BT'si olan 210 hasta dahil edildi. Hepatosteatoz tanısı için Abdomen BT'de karaciğer dansitesi ile dalak dansitesi arasındaki atenüasyon farkının 20 HU'dan daha fazla olması temel alınmıştır. Fibrozis risk sınıflaması amacıyla FIB-4 ve NAFLD fibrozis skoru hesaplaması yapıldı. Sonuçta hepatosteatoz varlığı, olmayanlara göre daha kısa DFS (3 yıllık DFS %80 vs %70, p=0,084) ile ve daha kısa OS ile (3 yıl OS %96 vs %88, p=0,003) ilişkili bulundu. Hepatosteatoz olan hastalarda karaciğer metastazı ortaya çıkma riski, hepatosteatozu olmayanlara göre daha yüksek bulundu (3 yıl hepatik RFS %94,5vs %83,3, p=0,020). Hepatosteatoz varlığı ile akciğer, periton, kemik metastazı arasında bir ilişki saptanmadı. FIB-4 skoru ve NFS skoru yüksek olan çok az sayıda hasta vardı, bu nedenle yüksek skorlu hastalarda ek analiz yapılamadı. Ancak genel olarak FIB4 skoru ve NFS skorunda artış olması daha düşük karaciğer metastazı riski ile ilişkili bulundu. Çok değişkenli analizde evre, nötrofil/lenfosit oranının 4'ün üzerinde olması ve hepatosteatoz varlığı DFS (HR:2.13%95CI:1.06-4.29), hepatik RFS (HR:4.24 %95CI: 1.43-12.52), ve OS (HR: 4.74 %95CI: 2.02-11.12) ile bağımsız olarak ilişkili bulundu. Bu veriler BT ile saptanan hepatosteatozu olan hastalarda rekürrens riskinin ve karaciğer metastazı riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Hepatosteatozu olan kolorektal kanserli hastalar, karaciğer metastazı açısından yakın takip edilmelidir. Karaciğer yağlanmasının önlenmesi ve tedavisinin bu hastaların rekürrens riskinin azaltılmasına ve uzun dönem sağkalımına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between computed tomography (CT)-detected hepatic steatosis and recurrence risk, liver metastasis risk, relapse-free survival (RFS), and overall survival (OS) in young patients with early-stage colorectal cancer. A total of 210 patients diagnosed between 2015 and 2023 at the Department of Medical Oncology, Hacettepe University, with stage I–III disease and available pre-chemotherapy abdominal CT scans suitable for hepatic steatosis assessment, were included in the study. Hepatic steatosis was defined as a liver–spleen attenuation difference greater than 20 Hounsfield units (HU) on abdominal CT. To assess fibrosis risk, both the FIB-4 index and NAFLD fibrosis score were calculated. The presence of hepatic steatosis was associated with shorter DFS (3-year DFS: 80% vs. 70%, p = 0.084) and shorter OS (3-year OS: 96% vs. 88%, p = 0.003) compared with patients without steatosis. Patients with hepatic steatosis also had a higher risk of developing liver metastases (3-year hepatic RFS: 94.5% vs. 83.3%, p = 0.020). No association was found between hepatic steatosis and the occurrence of lung, peritoneal, or bone metastases. Only a small number of patients had high FIB-4 or NAFLD fibrosis scores, thus subgroup analyses could not be performed for these groups. However, in general, higher FIB-4 and NAFLD fibrosis scores were associated with a lower risk of liver metastasis. In multivariate analysis, disease stage, a neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) above 4, and the presence of hepatic steatosis were independently associated with DFS (HR:2.13;95%CI:1.06–4.29), hepatic RFS (HR:4.24:95%CI:1.43–12.52), and OS (HR:4.74;95%CI:2.02–11.12). These findings suggest that patients with CT-detected hepatic steatosis have a higher risk of recurrence and liver metastasis. Therefore, colorectal cancer patients with hepatic steatosis should be closely monitored for hepatic recurrence. Prevention and treatment of liver steatosis may contribute to reducing recurrence risk and improving long-term survival in these patients.