Batı karadeniz bölgesi ballarının fiziko-kimyasal ve palinolojik yönden incelenmesi
Physico-chemical and palynological study of western black sea region honeys
  1. Tez No: 995345
  2. Yazar: OKTAY BIYIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÇETER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Morfoloji, Botanik, Biochemistry, Morphology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bal, tarih boyunca insanlık için önemli bir gıda maddesi olmuştur. Tarihin ilk safhalarında avcı toplayıcı bir faaliyet olan arıcılık zamanla gelişerek bir tarım faaliyeti halini almıştır. Artan şeker üretimi balın tatlandırıcı olarak kullanımını sınırlasa da alternatif tıp açısından büyük bir ilgi görmektedir. Bal tüketimine olan ilginin artışı ve ekonomik bir kazanç haline gelmesi nedeniyle bal üretiminde üreticiler tarafından taklit ve tağşişlere başvurulduğu görülmektedir. Bu kapsamda Batı Karadeniz Bölgesinde 134 numune palinolojik yönden incelenerek botanik kaynakları incelenmiştir. Ayrıca Fiziko-kimyasal analizler bakımdan nem, pH, serbest asitlik, renk, prolin, diastaz, HMF, glukoz, fruktoz, sakkaroz, maltoz, F+G ve F/G seviyeleri belirlenmiştir. İnceleme sonucunda Trifolium (Fabaceae), Castanea sativa (Fagaceae) ve Robinia pseudoacacia (Fabaceae) taksonlarının incelenen bal numunelerinin yarısından fazlasında bulunduğu tespit edilmiştir. Palinolojik analizler sonucunda incelenen balların 54 adeti multifloral bal olarak tespit edilirken kalan 80 adeti ise monofloral bal olarak belirlenmiştir. TPS-10 değeri ise 1.234.340 ile 2.050 arasında tespit edilmiştir. Fiziko-kimyasal analizler sonucunda ise prolin değerinin 217,3±19,4 mg/kg ile 2.033,7±139,5 mg/kg arasında tespit edilirken diastaz sayısı ise 6±0,4 ile 51±3,2 arasında tespit edilmiştir. Balların ihtiva ettiği şeker grupları incelendiğinde ise glukoz oranı %22,75±1,11 ile %38,43±1,88 arasında tespit edilirken fruktoz oranı ise %26,67±1,15 ile %43,71±1,88 arasında tespit edilmiştir. F+G oranı ise %50,98 ile %77,05 arasında belirlenirken F/G oranı 0,9 ile 1,9 arasında belirlenmiştir. Pfund ölçeğinde 34 numune açık amber, 34 numune amber, 5 numune beyaz, 7 numune ekstra açık amber, 1 numune ekstra beyaz, 53 numune ise koyu amber renk grubunda tespit edilmiştir. Ormangülü poleni içeren ballardaki GTX-I miktarı ise ortalama 30,37±24,70 µg/g olarak tespit edilmiştir. Palinolojik ve fiziko-kimyasal analizler sonucunda Batı Karadeniz Bölgesinden temin edilen 134 numunenin 18 adetinin TGKBT tarafından belirlenen kriterlere uygun olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Honey has been an important food source for humanity throughout history. Beekeeping, initially a hunter-gatherer activity, gradually developed into an agricultural practice. While increased sugar production has limited its use as a sweetener, it continues to attract significant interest in alternative medicine. Due to the growing interest in honey consumption and its transformation into an economic commodity, producers are resorting to imitation and adulteration in honey production. In this context, 134 samples from the Western Black Sea Region were examined palynologically, and their botanical resources were analyzed. Furthermore, physico-chemical analyses were conducted to determine moisture, pH, free acidity, color, proline, diastase, HMF, glucose, fructose, sucrose, maltose, F+G, and F/G levels. The analysis revealed that the taxa Trifolium (Fabaceae), Castanea sativa (Fagaceae), and Robinia pseudoacacia (Fabaceae) were present in more than half of the examined honey samples. Palynological analyses revealed that 54 of the examined honeys were multifloral honey, while the remaining 80 were monofloral honey. The TPS-10 value ranged from 1,234,340 to 2,050. Physicochemical analyses showed that the proline value ranged from 217.3±19.4 mg/kg to 2,033.7±139.5 mg/kg, while the diastase number ranged from 6±0.4 to 51±3.2. Regarding the sugar content of the honeys, the glucose content ranged from 22.75±1.11% to 38.43±1.88%, and the fructose content ranged from 26.67±1.15% to 43.71±1.88%. The F+G ratio was determined to be between 50.98% and 77.05%, while the F/G ratio was determined to be between 0.9 and 1.9. On the Pfund scale, 34 samples were identified as light amber, 34 as amber, 5 as white, 7 as extra light amber, 1 as extra white, and 53 as dark amber. The average GTX-I content in honeys containing rhododendron pollen was determined to be 30.37±24.70 µg/g. As a result of palynological and physico-chemical analyses, it was determined that 18 of the 134 samples obtained from the Western Black Sea Region did not meet the criteria determined by the Turkish Black Sea Biotechnology Institute.