Kocaeli bölgesindeki genç yaş ve ileri yaş sporadik kolorektal adenokarsinomların karşılaştırılmasıklinik bulgular, prognoz ve prognozu belirleyen faktörler
Comparison of clinicopathologic features of young and older patients wth sporadic colorectal adenocarsinomclinicopathologic features of patients wth sporadic colorectal carsinom
- Tez No: 670751
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALPONAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Genç yaş kolorektal kanserlerin özellikleriyle ilgili halen süregelen tartışmalar vardır. Yaş, kanser davranışını hem olumlu hem de olumsuz etkileyebilen bir risk faktörü olarak bildirilmektedir. Bu çalışmada yaşın sporadik kolorektal kanserlerin klinikopatolojik karakteristikleri üzerine etkisi prospektif olarak incelendi. Sporadik kolorektal kanserlerin klinik ve histopatolojik özellikleri özel olarak dizayn edilmiş bir form ve tıbbi kayıtlardan toplandı. Ocak 2001-Eylül 2005 arasında adenokarsinom nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde kolektomi yapılan toplam 327 olgu prospektif olarak incelendi. Sadece sporadik gelişen kolorektal kanserler incelemeye alındığından, FAP zemininde tümör gelişmiş 3 olgu ve HNPPC olduğu düşünülen 2 olgu çalışma dışında bırakıldı. Kontrole gelmeyen ve bilgilerine tam olarak ulaşılamayan 152 hasta çalışmaya dahil edilmedi. Kalan 170 olgudan 40'ı (%23.5) elli yaş ve altında, 130'u (%76.5) elli yaşın üstünde idi. Ortalama takip süresi 24 aydı. Erkek/Kadın oranı her iki grupta anlamlı fark göstermedi. Her iki grup arasında semptomlar, semptomların süresi, tümör lokalizasyonu, klinik evre, yapılan rezeksiyon tipleri, patolojik evre, tümör differansiyasyonu ve sağ kalım arasında istatistiki olarak anlamlı fark saptanmadı. Elli yaş ve altı grupta müsinöz tümör sıklığı (%22.5), elli yaş üstü gruptan (%10.8) iki kat daha fazla olmakla beraber farklılık anlamlı düzeye ulaşmadı (p=0.058). Sonuç olarak bu çalışma yaklaşık 5 yıllık bir süreci kapsamakla beraber hem tüm bilgilerine ulaşılabilen olgu sayısı hem de ortalama takip süresi açısından sınırlı bilgi verebilmektedir. Olgu sayısının artması ve takip süresinin uzamasıyla daha sağlıklı bilgilere ulaşılabilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
There is still considerable controversy and debate regarding the features of colorectal cancer in young patients. Age is reported as a risk factor for carcinogenesis which may affect cancer behavior both positively and negatively. In the present study, the influence of age on clinicopathological characteristics of sporadic colorectal cancer was analyzed prospectively. Data on clinical and histopathologic features of colorectal cancer were collected from the specially designed cancer registry and medical records. A total of 327 cases who underwent colectomy for adenocarcinoma in Kocaeli University Medical School, Department of Surgery between January 2001 and September 2005 were studied. Since only sporadic cases were taken into account, three cases with familial adenomatous polyposis and two cases with hereditary non polyposis colorectal cancer were excluded from the study. Another 152 patients in whom all the data could not be reached or lost to follow-up were also excluded from the study. In the remaining 170 patients, 40 (23.5%) were at or under the age of 50 and 130 (76.5%) were over the age of 50. The average follow-up was 24 months, respectively. Male/female ratio was similar in both groups. There was no statistically significant difference between the groups in terms of symptoms, time to diagnosis, localization of the tumors, clinical stage at diagnosis, types of resections, pathological features and stage, differentiation and survival. Although the frequency of mucinous type of differantion was twice as high as in young age group (22.5% versus 10.8%), difference did not reach the clinical significance (p=0.058). As a result, this study covers nearly a 5-year period, however, the number of cases with full data is small and the average follow-up time is short to make strong comments. With the bigger number of cases and longer follow-up period better results could be reached.