Kronik viral hepatit B'li hastalarda monosit/HDL kolesterol oranı ve karaciğer histopatolojisi arasındaki ilişki
The relationship between monocyte/HDL cholesterol ratio and liver histopathology in patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 995346
  2. Yazar: YILDIZ BUSE KORELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÖKDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Kronik hepatit B tanısı almış ve karaciğer biyopsisi yapılmış hastalarda monosit/HDL kolesterol oranı (MHO) ile karaciğer histopatolojik bulguları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu retrospektif ve kesitsel çalışmaya, 2020–2025 yılları arasında kronik hepatit B tanısı ile izlenen ve karaciğer biyopsisi yapılmış 148 hasta dâhil edildi. Hastaların demografik özellikleri, biyokimyasal ve hematolojik laboratuvar parametreleri ile HBV DNA düzeyleri kaydedildi. Karaciğer biyopsileri fibrozis evresi, histolojik aktivite indeksi ve hepatik steatoz açısından değerlendirildi. Non-invaziv fibrozis değerlendirmesi FIB-4 skoru ile yapıldı. MHO ile histopatolojik bulgular, FIB-4 skoru ve klinik-laboratuvar parametreleri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: MHO ile fibrozis evresi, histolojik aktivite indeksi ve hepatik steatoz arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. İleri fibrozis grubunda MHO değerleri daha yüksek olmakla birlikte bu fark istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. ROC analizlerinde MHO'nun gerek belirgin histolojik aktiviteyi gerekse ileri fibrozisi ayırt etme performansının sınırlı olduğu görüldü. MHO ile FIB-4 skoru arasında anlamlı korelasyon izlenmedi. Buna karşılık MHO, lökosit ve nötrofil sayıları ile AST, ALT, GGT, trigliserid ve kreatinin düzeyleri ile pozitif, total kolesterol düzeyi ile negatif korelasyon gösterdi. Yüksek HBV DNA düzeylerine sahip hastalarda MHO değerlerinin daha yüksek olduğu saptandı. SONUÇ: Kronik hepatit B hastalarında MHO'nun karaciğer histopatolojisini ve fibrozis yükünü yansıtan güvenilir bir belirteç olmadığı görülmüştür. Bulgular, MHO'nun karaciğer-spesifik histolojik hasardan ziyade sistemik inflamatuvar ve metabolik durumu yansıtan bir parametre olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study was to evaluate the relationship between the monocyte to high-density lipoprotein cholesterol ratio (MHR) and liver histopathological findings in patients with chronic hepatitis B who underwent liver biopsy. MATERİALS AND METHODS: This retrospective cross-sectional study included 148 patients with chronic hepatitis B who were followed between 2020 and 2025 and underwent liver biopsy. Demographic characteristics, routine biochemical and hematological laboratory parameters, and HBV DNA levels were recorded. Liver biopsy specimens were evaluated in terms of fibrosis stage, histological activity index, and hepatic steatosis. Non-invasive fibrosis assessment was performed using the FIB-4 score. The relationships between MHR and histopathological findings, FIB-4 score, and clinical-laboratory parameters were analyzed using appropriate statistical methods. RESULTS: No statistically significant association was found between MHR and fibrosis stage, histological activity index, or hepatic steatosis. Although MHR values were higher in patients with advanced fibrosis, this difference did not reach statistical significance. Receiver operating characteristic analyses demonstrated that the performance of MHR in discriminating both significant histological activity and advanced fibrosis was clinically limited. No significant correlation was observed between MHR and FIB-4 score. In contrast, MHR showed positive correlations with leukocyte and neutrophil counts, as well as AST, ALT, GGT, triglyceride, and creatinine levels, and a negative correlation with total cholesterol levels. Higher MHR values were observed in patients with higher HBV DNA levels. CONCLUSION: This study demonstrated that MHR is not a reliable marker for reflecting liver histopathology or fibrosis burden in patients with chronic hepatitis B. The findings suggest that MHR may reflect systemic inflammatory and metabolic status rather than liver-specific histological injury.