Sivas ekolojik koşullarda Macar fiği+ tritikale karışım oranlarının ot verimi ve kalitesine etkisi
Effect of hungarian vetch+triticale mixing ratios on forage yield and quality under Sivas ecological conditions
- Tez No: 995357
- Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN KÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sivas ekolojik koşullarında yetiştirilen farklı oranlardaki Macar fiği (Vicia pannonica) + Tritikale (X Triticosecale Wittmack) karışımlarının ot verimi ve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Bitkisel materyal olarak denemede yedi karışım oranında Macar fiği + Tritikale (%100:0 %80:20, %60:40, %50:50, %40:60, %20:80 ve %0:100) kullanılmıştır. Deneme, 2023-2024 yetiştirme sezonunda Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Tarımsal Ar-Ge Merkezi deneme alanında yürütülmüştür. Çalışmada yeşil otta fiğ oranı (%), kuru otta fiğ oranı (%), Macar fiği bitki boyu (cm), tritikale bitki boyu (cm), yeşil ot verimi (kg/da), kuru ot verimi (kg/da), ham protein oranı (%), ham protein verimi (kg/da), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) oranı (%), nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranı (%), asit deterjanda çözünmeyen protein (ADP) oranı (%), sindirilebilir kuru madde (SKM) oranı (%), kuru madde tüketim (KMT) oranı (%), nispi yem değeri (NYD), makro element (Ca, Mg, P ve K) oranları (%), toplam sindirilebilir besin maddesi (TSBM) oranı (%), metabolik enerji (ME) değeri (Mcal/kg), sindirilebilir enerji (SE) değeri (Mcal/kg) incelenmiştir. Elde edilen verilere göre ortalama yeşil otta fiğ oranı %54,07, kuru otta fiğ oranı %48,41, Macar fiğ bitki boyu 58,67 cm, tritikale bitki boyu 103,56 cm, yeşil ot verimi 2.844 kg/da, kuru ot verimi 1.260 kg/da olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte saf ve karışımların ortalama ham protein oranı, ham protein verimi, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) oranı, nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF) oranı, asit deterjanda çözünmeyen protein (ADP) oranı, sindirilebilir kuru madde oranı (SKM), kuru madde tüketim (KMT) oranı ve ortalama nispi yem değeri sırasıyla %15,45, 187,22 kg/da, %30,11, %48,26, %0,57, %65,44, %2,66 ve 136,9 olarak belirlenmiştir. Ortalama metabolik enerji (ME) ve sindirilebilir enerji (SE) değerleri sırasıyla 9,12 ve 3,07 Mcal/kg olarak, ortalama toplam sindirilebilir besin maddesi (TSBM) oranı ise %59,75 olarak tespit edilmiştir. Saf ve karışık ekimlerin kalsiyum (Ca), potasyum (K), magnezyum (Mg) ve fosfor (P) oranı ortalamaları ise sırasıyla %1,13, %0,35, %0,27 ve %0,35 olarak saptanmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar dikkate alındığında Sivas iklim koşullarında yüksek kaliteli ot için %80 Macar fiği + %20 Tritikale karışımı; yüksek verim için saf tritikale, %50 Macar fiği + %50 Tritikale ve %20 Macar fiği + %80 Tritikale karışımları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effects of different ratios of Hungarian vetch (Vicia pannonica) + triticale (X Triticosecale Wittmack) mixtures grown under Sivas ecological conditions on herbage yield and quality. Seven mixture ratios of Hungarian vetch + Triticale (100:0, 80:20, 60:40, 50:50, 40:60, 20:80, and 0:100) were used as plant material in the experiment. The experiment was conducted during the 2023-2024 growing season at the Agricultural R&D Centre experimental field of the Faculty of Agricultural Sciences and Technologies at Sivas Science and Technology University. The study examined the Hungarian vetch percentage in green herbage (%),vetch percentage in dry herbage (%), vetch plant height (cm), triticale plant height (cm), green herbage yield (kg/da), dry herbage yield (kg/da), crude protein rate (%), crude protein yield (kg/da), acid detergent fibre (ADF) rate (%), neutral detergent fibre (NDF) rate (%), acid detergent protein (ADP) rate (%), digestible dry matter (DDM) rate (%), dry matter intake (DMI) rate (%), relative feed value (RFV), macro element (Ca, Mg, P and K) ratios (%), total digestible nutrients (TDN) ratio (%), metabolic energy (ME) value (Mcal/kg), digestible energy (DE) value (Mcal/kg) were examined. According to the data obtained, the average vetch ratio in green herbage was 54,07%, the vetch ratio in dry herbage was 48,41%, the Hungarian vetch plant height was 58,67 cm, the triticale plant height was 103,56 cm, the green herbage yield was 2.844 kg/da, and the dry herbage yield was 1.260 kg/da. However, the average crude protein content of pure and mixed feeds, crude protein yield, acid detergent fibre (ADF) rate, neutral detergent fibre (NDF) rate, acid detergent protein (ADP) rate, digestible dry matter (DDM) rate, dry matter intake (DMI) rate, and relative feed value (RFV) were determined to be 15,45%, 187,22 kg/da, 30,11%, 48,26%, 0,57%, 65,44%, 2,66%, and 136,9 respectively. The average metabolic energy (ME) and digestible energy (DE) values were determined to be 9,12 and 3,07 Mcal/kg, respectively, while the total digestible nutrient (TDN) ratio was found to be 59,75%. The average calcium (Ca), potassium (K), magnesium (Mg) and phosphorus (P) ratios for pure and mixed crops were determined to be 1,13%, 0,35%, 0,27% and 0,35%, respectively. Considering all the results obtained, a mixture of 80% Hungarian vetch + 20% triticale is recommended for high quality herbage; pure triticale, 50% Hungarian vetch + 50% triticale, and 20% Hungarian vetch + 80% triticale mixtures are recommended for high yield under Sivas climatic conditions.