4-6 yaş arası kaçıngan/kısıtlayıcı yeme bozukluğu olan çocuklarda kapsayıcı yeme terapisi programının etkililiğinin incelenmesi
An investigation on the effectiveness of the inclusive eating therapy program in children with avoidant/restrictive food intake disorder aged 4–6
  1. Tez No: 995362
  2. Yazar: ESRA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Kaçıngan/kısıtlayıcı yeme bozuklukları, gıda alımından kaçınma veya kısıtlama ile karakterizedir. Bu çalışmanın amacı; kaçıngan/kısıtlayıcı yeme bozukluğu (KKYB) olan 4:00-6:00 yaş arası tipik gelişim gösteren çocuklarda Kapsayıcı Yeme Terapisi Programı'nın etkililiğinin incelenmesidir. Kapsayıcı Yeme Terapisi Programı, KKYB'li çocuklarda oral-motor becerilerin desteklenmesi, duyusal toleransın artırılması ve yeme davranışının yapılandırılması amacıyla oluşturulmuştur. Araştırmada, tek denekli araştırma yöntemlerinden çoklu yoklama modelinin içine gömülü değişen ölçütler modeli uygulanmış ve sosyal geçerlilik verileri toplanmıştır. Araştırma bulgularında tüm katılımcılarda uygulama oturumlarından sonra yeme beceri düzeylerinde %100 başarı sağladığı ve izleme oturumlarında veri kararlılığı gösterdiği gözlenmiştir. Sosyal geçerlik bulguları sonucunda ise katılımcıların aileleri, terapi programından memnun olduklarını, terapi programının çocuklarının yeme davranışlarını desteklemede katkı sağladığını ve aynı güçlüğü yaşayan başka ailelere önerebileceklerini belirtmiştir. Bulgular dikkate alındığında, KKYB'li çocuklara yönelik geliştirilen Kapsayıcı Yeme Terapisi Programı'nın yeme becerilerinin gelişiminde etkili olduğu düşünülmektedir. Gerçekleştirilen çalışma, alan yazında KKYB müdahalelerine yönelik literatüre katkı sağlayan yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Avoidant/restrictive food intake disorder (ARFID) is characterized by significant avoidance or restriction of food intake. The purpose of this study is to investigate the effectiveness of the Inclusive Eating Therapy Program for typically developing children aged 4.00–6.00 diagnosed with ARFID. The Inclusive Eating Therapy Program was designed to support oral–motor skills, enhance sensory tolerance, and structure eating behaviors in children with ARFID. A changing‐criterion model embedded within a multiple‐probe single-subject research design was employed, and social validity data were collected. The findings revealed a 100% improvement in eating skill levels for all participants following the intervention, with data stability maintained during follow-up sessions. Social validity findings indicated that the participants' families were satisfied with the therapy program, considered it beneficial for improving their children's eating behaviors, and reported that they would recommend it to other families experiencing similar difficulties. Overall, the Inclusive Eating Therapy Program appears to be effective in supporting the development of eating skills in children with ARFID. This study offers an innovative therapeutic approach and contributes to the growing body of literature on ARFID interventions.