Öğretmenlerin iş sağlığı okuryazarlığı ile işe bağlı duygusal tükenmişlikleri arasındaki ilişkide iş stresinin aracılık rolünün incelenmesi
The examination of the mediating role of work stress in the relationship between teachers' occupational health literacy and work-related emotional exhaustion
- Tez No: 995372
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Eğitim ve Öğretim, Health Education, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin iş sağlığı okuryazarlığı ile işe bağlı duygusal tükenmişlikleri arasındaki ilişkide is stresinin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 22-64 yaş aralığında aktif olarak çalışan 201 öğretmen katılmıştır. Araştırma kapsamında“İş Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği”,“Genel İş Stresi Ölçeği”ve“İşe Bağlı Duygusal Tükenmişlik Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel analizleri gerçekleştirmek amacıyla SPSS 23.0 paket programı ve SPSS PROCESS v.4.2. eklentisi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin iş sağlığı okuryazarlığı ile işe bağlı tükenmişlikleri arasındaki ilişkide iş stresinin tam aracılık rolünün bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of job stress in the relationship between teachers' occupational health literacy and work-related emotional exhaustion. A total of 201 actively employed teachers aged between 22 and 64 participated in the study. Within the scope of the research, the Occupational Health Literacy Scale, the General Job Stress Scale, and the Work-Related Emotional Exhaustion Scale were used. Statistical analyses were conducted using the SPSS 23.0 software package and the SPSS PROCESS v4.2 macro. The results of the analyses indicated that job stress fully mediated the relationship between teachers' occupational health literacy and work-related emotional exhaustion. The findings of the study were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were provided.