Öğretmenlerin human papilloma virus enfeksiyonuna ilişkin bilgi düzeyi ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between teachers' knowledge of human papilloma virus infection and health literacy
  1. Tez No: 817345
  2. Yazar: FEHİME NİDA GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin human papilloma virus enfeksiyonuna ilişkin bilgi düzeyi ile sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve ilişki arayıcı tipteki araştırma 15 Ocak-15 Şubat 2022 tarihleri arasında, Mersin/Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı liselerde çalışan 243 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada, Sosyodemografik Veri Formu, HPV Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ) ve Sağlık Okur-Yazarlığı Ölçeği (SOY) kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23.0 paket programında yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yaş ortalaması 40.13±11.67 ve %56.8'i kadındır. Araştırmada, HPV Bilgi Ölçeği toplam puan ortalamasının 6.56±7.71(min:0, maks:31) olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyut puan ortalamaları ise;“Genel HPV Bilgisi”4.23±4.62(min:0, maks:16);“HPV Tarama Test Bilgisi”0.87±1.40(min:0, maks:6);“Genel HPV Aşı Bilgisi”0.99±1.58(min:0, maks:5) ve“Mevcut HPV Aşılama Programına Yönelik Bilgi”0.47±1.00(min:0, maks:4)'dir. Öğretmenlerin Sağlık Okur-Yazarlığı Ölçeği toplam puan ortalamasının 105.52±16.22 (min:25, maks:125) olduğu saptanmıştır. Ölçeğin alt boyut puan ortalamaları ise;“Bilgiye Erişim”21.36±3.80 (min:5, maks:25);“Bilgiyi Anlama”29.56±4.85 (min:7, maks:35);“Değerlendirme”33.77±5.74 (min:8, maks:40) ve“Uygulama”20.83±3.77 (min:5, maks:25) 'dir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between knowledge of human papilloma virus infection and health literacy of teachers. The cross-sectional and correlational research was carried out between January 15 and February 15, 2022, with the participation of 243 teachers working in high schools affiliated to Mersin/Tarsus District Directorate of National Education. Sociodemographic Data Form, HPV Information Scale (HPV-IS), and Health Literacy Scale (HLS) were used in data collection. Datas were analyzed by using SPSS 23.0 package program. The average age of teachers who participated to study was 40.13±11.67 and 56.8% of them were women. In the study, it was determined that total mean score the HPV Knowledge Scale was 6.56±7.71(min:0, max:31). The sub-dimension mean scores of the scale are;“General HPV Information”4.23±4.62(min:0, max:16);“HPV Screening Test Information”0.87±1.40(min:0, max:6);“General HPV Vaccination Information”is 0.99±1.58(min:0, max:5) and“Information on Current HPV Vaccination Program”is 0.47±1.00(min:0, max:4). It was determined that total mean score average of Health Literacy Scale was 105.52±16.22(min:25, max:125) of teachers. The sub-dimension mean scores of the scale are;“Access to Information”21.36±3.80(min:5, max:25);“Understanding Knowledge”29.56±4.85(min:7, max:35);“Evaluation”is 33.77±5.74(min:8, max:40) and“Application”is " 20.83±3.77(min:5, max:25).