Revizyon kalça artroplastisi uygulanan hastalarda komponent yerleşiminin üç boyutlu analizi ve klinik sonuçlarla ilişkisinin değerlendirilmesi
Revi̇zyon kalça artroplasti̇si̇ uygulanan hastalarda komponent yerleşi̇mi̇ni̇n üç boyutlu anali̇zi̇ ve kli̇ni̇k sonuçlarla i̇li̇şki̇si̇ni̇n değerlendi̇ri̇lmesi̇
- Tez No: 995375
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Total kalça protezi (TKP) özellikle son 25 yılda uygulanan en başarılı cerrahi işlemlerden biridir. Giderek artan TKP ameliyatları sayısı nedeniyle özellikle son 10 yılda revizyon kalça protezi cerrahisinde de ciddi artış görülmektedir. Hastaların daha uzun yaşam beklentisi ve kaliteli yaşam beklentisi nedeniyle daha genç hastalara da TKP uygulamalarının giderek yaygınlaşması ile revizyon kalca protezi sayılarının önümüzdeki 10 yılda en az iki kat artması beklenmektedir (33) Total kalça protezi uygulaması sonrasında araştırmalar zamanla asetabuler komponentin ve dolayı yolla kalça rotasyon merkezinin önemini göstermektedir. Biz de çalışmamızda cage ve Jumbo cup konulan hastaların rotasyon merkezi değişimini ve bu değişimin klinik ve radyolojik etkilerini karşılaştırdık. CAGE grubunda yer alanların hepsinde Asetabulum Lateralize iken JUMBO CUP grubunda yer alanların %91.7' sinde Medialize olduğunu bulduk. Cage kullanılan hastalarda asetabular rotasyon merkezinin lateralize olmasından dolayı femoral ofsetin, Jumbo cup kullanılanlara göre daha kısa olduğunu gördük. Kısa ofset kullanımının da orta dönemde asetabular cup aşınmasına neden olduğunu gördük. Asetabulumda zamanla oluşan mikro hareketler cup migrasyonuna neden olur ve migrasyon implant gevşemesi ile ilişkilidir. Cage kullanılan hastalarda Jumbo cup ile karşılaştırıldığında migrasyonun daha fazla olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
Total hip replacement (THP) is one of the most successful surgical procedures performed, especially in the last 25 years. Due to the increasing number of THP surgeries, there has been a significant increase in revision hip replacement surgery, especially in the last 10 years. With the increasing prevalence of THP applications in younger patients due to longer life expectancy and quality of life expectancy, the number of revision hip replacements is expected to at least double in the next 10 years (33). Studies after total hip replacement surgery show the importance of the acetabular component and, indirectly, the center of hip rotation over time. In our study, we compared the change in the center of rotation and the clinical and radiological effects of this change in patients who received cage and jumbo cup implantation. We found that the acetabulum was lateralized in all patients in the CAGE group, while it was medialized in 91.7% of those in the JUMBO CUP group. We observed that the femoral offset was shorter in patients who received cage implantation compared to those who received jumbo cup implantation due to the lateralization of the acetabular center of rotation. We also observed that using a short offset caused acetabular cup wear in the medium term. Micro-movements in the acetabulum over time cause cup migration, and migration is associated with implant loosening. We found that migration was more prevalent in patients using cages compared to those using jumbo cups.