Decision-making behaviour and minimal social condition
Karar verme davranışı ve minimal sosyal koşul
  1. Tez No: 995411
  2. Yazar: PARDIS AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
Özet
Karar verme süreçleri genellikle laboratuvar ortamlarında, dışsal etmenleri kontrol altında tutmak amacıyla izole bireylerle incelenmektedir; oysa gerçek yaşamda kararlar çoğunlukla sosyal ortamlarda, başkalarının varlığında ve kimi zaman onlarla eşgüdüm içinde alınır. Bu çalışmanın amacı, sosyal koşulların bireylerin ekonomik ve ahlaki bağlamlardaki karar verme performansları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmanın örneklemini, aynı cinsiyetten 44 çift (42 kadın ve 46 erkek katılımcı) oluşturmuştur. Her bir çift,“bireysel”,“ortak”ve“bakış ipuçlamalı ortak”olmak üzere üç farklı sosyal koşul altında ekonomik ve ahlaki görevleri tamamlamıştır. Ayrıca, katılımcıların karar görevlerine verdikleri yanıtları ayrıntılı biçimde incelemek için göz izleme ve fare izleme teknolojileri kullanılmış, böylece dikkat örüntüleri ve motor davranışlarına dair ayrıntılı veriler elde edilmiştir. Çalışmada, en minimal sosyal bağlamın dahi bireylerin kararlarını, bakış ve fare tepkilerinde gözlemlenebilecek şekilde etkileyeceği öngörülmüştür. Bulgular, katılımcıların ne iletişim kurduğu ne de etkileşimde bulunduğu minimal sosyal koşulun dahi karar verme performansını etkilediğini göstermiştir. Bu bağlamda, sosyal koşullar, görev türleri ve uyaran türleri arasındaki etkileşimin karar verme sürecini şekillendiren temel faktörlerden biri olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Although decision-making processes are typically studied in laboratory settings with isolated individuals to control for external factors, in real-world situations, decisions are often made in social environments, in the presence of and sometimes in coordination with others. The aim of the current study was to investigate the effects of social conditions on individuals' decision-making performance in both economic and moral contexts. A total of 44 same-gender pairs (42 female and 46 male participants) constituted the sample for this study. Each pair was required to complete both economic and moral tasks under three types of social conditions, namely,“individual,”“joint,”and“joint with gaze-cueing.”Furthermore, eye- and mouse-tracking technologies were utilized to record participants' responses to the decision tasks, offering detailed information about their attention patterns and motor behavior. We hypothesized that even a minimal social context would influence people's decisions, as manifested in their gaze and mouse responses. The results revealed that the minimalist social condition, in which participants neither communicated nor interacted with each other, affected their decision-making performance. The interplay among social conditions, task types, and stimulus type was identified as one of the key factors influencing the decision-making process in this setting.