Development of rolling-type parabolic-surface floor isolator (rpfi) and determination of mechanical properties
Yuvarlanma esaslı parabolik yüzeyli kat izolatörü geliştirilmesi ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 995419
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞURHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Deprem etkisi altında yapılarda, özellikle yapısal olmayan elemanlara etkiyen ivmelerin belirli sınır değerleri aşması, ciddi ekonomik kayıplara yol açabilmektedir. Veri merkezleri, müzeler, elektrik iletim sistemleri ve yüksek teknoloji tesisleri gibi yapılar, yapısal sisteme kıyasla daha pahalı ve hassas ekipmanlar içermeleri nedeniyle bu tür ivme taleplerine karşı oldukça duyarlıdır. Bu tür yapılarda, bina genelinde sismik izolasyon uygulanmış olsa dahi, kat seviyelerinde oluşan ivmelerin kabul edilebilir limitlerin üzerine çıkabildiği ve bunun sonucunda yapısal olmayan elemanların işlevini yitirebildiği bilinmektedir. Bu nedenle, söz konusu elemanlara iletilen ivmelerin azaltılması büyük önem taşımaktadır. Bu amaca yönelik olarak, kat izolatörleri etkili bir çözüm alternatifi sunmaktadır. Ancak mevcut uygulamalar ve literatür incelendiğinde, yuvarlanma esaslı kat izolatörlerinin çoğunlukla küresel veya konik yüzey geometrileri ile sınırlı kaldığı görülmektedir. Bu çalışmada, parabolik yüzey geometrisinin sunduğu avantajlar dikkate alınarak yuvarlanma esaslı parabolik yüzeyli bir kat izolatörü geliştirilmiştir. Öncelikle önerilen sistem için analitik bir model oluşturulmuş ve hareket denklemleri türetilmiştir. Elde edilen analitik çözüm sonuçları doğrultusunda iki farklı prototip tasarlanmış, üretilmiş ve test edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, geliştirilen yuvarlanma esaslı parabolik yüzeyli kat izolatörünün, altına yerleştirilen yapısal olmayan elemanlara aktarılan ivmeleri %90'a varan oranlarda azalttığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, önerilen kat izolatörünün yapısal olmayan elemanlara etkiyen sismik talepleri önemli ölçüde düşürdüğünü ve deprem sırasında yüksek performans sergilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Acceleration demand acting on non-structural components in buildings can exceed permitted limits and result in significant financial losses. Facilities such as data centers, museums, power transmission systems, and high-technology buildings are particularly vulnerable due to the presence of highly sensitive and costly equipment, often exceeding the value of the structural system itself. Although seismic base isolation is widely adopted to mitigate structural damage, it has been demonstrated that floor-level accelerations in base-isolated buildings may still exceed acceptable limits, resulting in loss of functionality of critical non-structural components. Consequently, further reduction of accelerations transmitted to such elements is of paramount importance. Floor isolation systems provide an effective supplementary strategy to address this challenge. However, existing rolling-type floor isolators reported in the literature are predominantly limited to spherical or conical surface geometries. In this study, a novel rolling-type floor isolator incorporating a parabolic surface geometry is proposed, exploiting the inherent advantages of parabolic profiles in seismic response control. An analytical model of the proposed system was first developed, and the corresponding equation of motion were derived and solved. Based on the analytical findings, two distinct prototypes were designed, fabricated, and tested. The experimental results demonstrate that the developed rolling-type parabolic-surface floor isolator (RPFI) is capable of reducing the accelerations transmitted to non-structural elements by up to 90%. These findings confirm that the proposed floor isolator significantly mitigates seismic demands on non-structural components.