Assessment of water quality based on effluent from textile industries in Iraq
Irak'ta tekstil endüstrilerinden çıkan atık sulara dayalı olarak su kalitesinin değerlendirilmesi
- Tez No: 995420
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BERKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Tekstil fabrikalarının endüstriyel atık suları ile su kirliliği Irak'ta çevre için büyük bir risk oluşturuyor. Bu çalışma, Al-Hilla Tekstil Fabrikası yakınlarındaki su kütlelerine uygulanarak tüm kullanımlara uygunluğu tespit edilmiştir. Arıtılmış atık su, bu fabrika tarafından su kütlelerine deşarj edildi. Ağırlıklı Aritmetik Su Kalitesi İndeksi (WAWQI), Kanada Çevre Bakanlar Konseyi Su Kalitesi İndeksi (CCME WQI) ve British Columbia Su Kalitesi İndeksi (BCWQI) yöntemleri kullanılarak fiziksel ve suyun kimyasal parametreleri, parametre (TDS, pH, TSS, SO4, BOİ, KOİ, Sertlik, Alkalinite, Fe, Mn, Zn ve Pb, Cr, Cl) o fabrika için on iki ay boyunca WQI'yi hesaplamak için seçildi. (2015-2019) döneminde. İzin verilen limitin üzerindeki bazı parametrelerin konsantrasyonlarının yüzdesindeki artış, WQI'yi etkileyecektir. O fabrika için WQI değeri (WAWQI) yöntemi kullanılarak (0-44) (CCME) yöntemi kullanılarak (100 -200) ve (BCWQI) yöntemi kullanılarak (44-59) aralığındaydı, su kalitesi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve sınıflandırması (CCME 2001) tarafından belirlenen izin verilen sınırlara göre zayıf su aralığındaydı. Parametreler arasındaki korelasyonun türünü belirlemek için Pearson Korelasyon Katsayısı yöntemi kullanıldı, bu yöntem bazı parametrelerin Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOD) ve Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) arasındaki ilişki gibi pozitif bir doğrusal ilişkiye sahip olduğunu açıkladı, bu yöntem parametreler arasındaki ilişkiyi belirlemek için çeşitli çalışmalarda kullanıldığı pratik deneylerin sonuçlarıyla aynıydı. Tüm kullanımlara uygun daha iyi su kalitesi (WQI ˂ 50) elde etmek için gelişmiş arıtma yöntemleri uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Water pollution with the industrial wastewater of textile factories causes a great risk to the environment in Iraq. This study was applied to water bodies near Al- Hilla Textile Factory to find out that suitability for all uses. Treated wastewater was discharged by that factory into the water bodies. Water assessment was made by using the Weighted Arithmetic Water Quality Index (WAWQI), Canadian Council of Ministers of the Environment Water Quality Index (CCME WQI) and British Columbia Water Quality Index (BCWQI) methods, which depends on the concentration of the physical and chemical parameters of water, the parameter (TDS, pH, TSS, SO4, BOD, COD, Hardness, Alkalinity, Fe, Mn, Zn, and Pb, Cr, Cl) were chosen to calculate the WQI for that factory, for twelve months during the period (2015-2019). Increase in the percentage of the concentrations of some parameters over the permissible limit will effect on the WQI. The value of the WQI for that factory was in the range of (100 -200) by using the (WAWQI) method (0- 44) by using (CCME) method, and (44-59) by using (BCWQI) method, the water quality was within the range of poor water according to the permissible limits set by the World Health Organization (WHO) and classification of (CCME 2001). Pearson Correlation Coefficient method were used to determine the type of correlation between the parameters, this method explained that some of the parameters have a positive linear relationship such as the relationship between Biological Oxygen Demand (BOD) and Chemical Oxygen Demand (COD), this method was identical to the results of practical experiments that it has been used in several studies to determine the relationship between parameters. To obtain better water quality (WQI ˂ 50) that suitable for all uses, advanced treatment methods should be applied.