Titanyum dioksitin sıçanların kemik içinde oluşturduğu reaksiyonların kalsiyum hidroksit ile karşılaştırmalı olarak histopatolojik yönden incelenmesi
The Comparison of histopathological examinations of rat tibia reaction to titanium dioxide and calcium hydroxide
  1. Tez No: 99542
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİRKESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇKİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Titanyum dioksitin endodontik tedavide kullanılabilirliliğini değerlendirmek amacıyla başlatılan projenin bir parçası olan bu çalışmada titanyum dioksit ve kalsiyum hidroksit farklı pH'larda (7 ve 12) sıçanların tibialanna implante edilmiş ve doku reaksiyonları histopatolojik yönden incelenip kıyaslanmıştır. Çalışmada 0.3 mm. iç çapında, 10 mm. uzunluğunda polietilen tüpler kullanılmış ve içlerine, taze karıştırılmış titanyum dioksit + distile su (pH:7), titanyum dioksit patı (pH:12), kalsiyum hidroksit patı (pH: 7) ve kalsiyum hidroksit + distile su karışımı (pH:12) konarak dört deneysel grup oluşturulmuştur. 5. grup olan kontrol grubunda ise tüpler boş bırakılmıştır. Polietilen tüpler, 300-400 g. ağırlığında, 4-6 aylık erkek 50 tane Sprague dawley sıçanının tibiasına yerleştirilmiştir. İmplantasyondan sonra 7, 15, 30 ve 90. günlerde hayvanlar öldürülerek, tibialan çıkartılmış ve doku reaksiyonları ışık mikroskobu altında histopatolojik olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre titanyum dioksit ve kalsiyum hidroksitin kıyaslaması yapılmıştır. 7 günlük periyotta, titanyum dioksit bulunan 1 ve 2. gruplardaki doku reaksiyonları, kalsiyum hidroksit bulunan 3 ve 4. gruplara kıyasla daha fazla bulunmuş, fakat bu iltihabi yanıtlar zamanla azalmıştır ve tüm test materyalleri kemik tarafından tolore edilmiştir. Doku reaksiyonlarına pH'nın bir etkisi bulunmamıştır. Kalsiyum hidroksit 7. günden başlayarak doku sıvılarında çözülmüş ve 90. günde tamamen rezorbe olduğu görülmüştür. Buna karşılık titanyum dioksit rezorbe olmamıştır. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, which is part of a project carried out to assess the usefulness of titanium dioxide in endodontics, titanium dioxide and calcium hydroxide were implanted in tibias of rats and histopathological examinations of tissue reactions and their comparisons were made. In the study, 10 mm long polyethylene tubes of 0.3 mm of interior diameter were used. Four experimental groups were formed by placing freshly mixed titanium dioxide and distilled water (pH: 7), titanium dioxide paste (pH: 12), calcium hydroxide paste (pH:7) and calcium hydroxide and distilled water mixture (pH: 12) in tubes. Tubes were left empty in the 5th group, which was the control group. Polyethylene tubes were implanted in tibias of 4-6 month-old 50 male Sprague dawley rats weighing 300-400 grams. On the 7th, 15th, 30th, and 90th days following the implantation, animals in each group were sacrificed. Their tibias were removed and tissue reactions were examined histopathologically using light microscope. Results in titanium dioxide and calcium hydroxide groups were compared. In the 7-day period, in the first and second groups of rats in which titanium dioxide was implanted, tissue reactions were bigger than that of the third and fourth groups of rats in which calcium hydroxide was placed. However, tissue reactions mitigated and all test materials were tolerated by the bone tissue in time. No statistically significant effect of pH level on tissue reaction was observed. Starting on the 1th day following the implantation, calcium hydroxide began to dissolve in tissue fluids and eventually completely disappeared in the tube by the 90th day. No such thing was observed in the other two groups in which titanium dioxide was used. 80