Fiber ile desteklenmiş kompozit rezin post-core restorasyonların, diagonal kuvvetler karşısındaki dayanıklılığının in-vitro incelenmesi
Evaluation of fiber supported composite post-core restorations to diagonal forces
  1. Tez No: 99543
  2. Yazar: GÖKHAN ERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMHUR ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Erman, G., Fiber ile desteklenmiş kompozit rezin post- core restorasyonların, diagonal kuvvetler karşısındaki dayanıklılığının in- vitro incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışmada, fiber ile kuvvetlendirilmiş kompozit post- core restorasyonların dayanıklılığı incelenmiştir. Yeni çekilmiş 45 adet tek köklü üst kanin diş köle seviyesinin lmm koronalinden kesilmiş ve köklerin 2/3' ü prepare edilmiştir. Örnekler eşit olarak 3 gruba ayrılmıştır; birinci gruba( kontrol grubu) altın kaplı hazır post( Svenska Dentorama), ikinci gruba hazır fiber post ( Fiberkor), diğer gruba elastik örgü fiber ( Ribbond) rezin siman ( Panavia F) yardımı ile uygulanmıştır. Core' lar kuvvetlendirilmiş kompozit( Built- it) ile hazırlanmıştır. Hazırlanan tüm core' larda lmm derinlik ve lmm genişlikte basamaklar freze cihazında(BEGO paraskop) aynı kişi tarafından yapılmıştır. Aksiyel duvarlar 2- 5° lik konverjans açısı ile oluşturulmuştur. Bu şekilde hazırlanan core' ların üzerine soy olmayan metal alaşımından( krom- nikel, Kera- İM) kronlar yapılmış ve sabit basınç altında core' lara simante edilmiştir. Bu örneklere universal test cihazı( Instron Model 1175) ile diagonal kuvvetler uygulanmış ve dayanıklılıkları kaydedilmiştir. Birinci grup hazır altın kaplı post- core restorasyonların dayanıklılığı 748 N, ikinci grup hazır fiber post- core restorasyonların dayanıklılığı 647 N ve üçüncü grup örgü fiber ile desteklenmiş kompozit post- core restorasyonların dayanıklılığı 600 N olarak bulunmuştur. Gruplar arası fark, istatistiksel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Erman, G., Evaluation of fiber supported composite post- core restorations to diagonal forces, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Prosthodontics, Ankara, 2001. Aim of this study was to evaluate the strength of composite post- core restorations supported with fiber under diagonal forces. Freshly extracted, one rooted 45 upper canines were cut 1mm incisal to the cervix, 2/3 of the roots were prepared. Samples were divided into 3 groups randomly; group 1 prefabricated gold plated posts( Svenska Dentorama), group 2 prefabricated fiber post( Fiberkor), group 3 Flexible rope fiber ( Ribbond) were applied with a resin bonded cement( Panavia F). Reinforced composite ( Built- it) cores were built to the samples in both groups. Shoulder margins of 1mm width and 1mm depth were made on the Bego paralelometer by the same investigator to all of the cores. Convergence angle of the preparations were 2- 5°. Crowns that were fabricated using base metal alloy( chrome- nickel, Kera- N) were applied to the samples by resin bonded cement under stable pressure. Universal testing machine( Instron Model 1175) was used to apply diagonal forces to specimens to measure fractural strength of the samples. Fractural strengths of group 1 was 748 N, group 2 was 647 N and group 3 was 600 N.