Ağız içi tarayıcıların üç farklı post derinliği üzerinde olan doğruluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the accuracy of intraoral scanners at three different post depts
  1. Tez No: 995430
  2. Yazar: MERAL BOUGIOUKVOURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGİBE ŞENAY CANAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı post derinliklerinde ağız içi tarayıcıların doğruluğunu değerlendirmektir. Bu amaçla alt çene kanin diş ve üst çene 1. molar diş kullanılarak farklı derinliklerde (4mm, 6mm, 8mm) post boşlukları oluşturuldu. Üretilen modeller endüstriyel tarayıcı (Atos) ile tarandı, elde edilen dijital veriler referans model olarak kullanıldı. Her bir model on kez (n=10) üç farklı ağız içi tarayıcı (Medit i900, Trios 5 ve Primescan) ile taranarak farklı kesitlerde elde edilen dijital ölçümlerin doğruluğu değerlendirildi. Elde edilen veriler referans STL dosyaları ile best-fit alignment yöntemiyle üst üste çakıştırıldı ve RMS (Root Mean Square) değerleri üzerinden değerlendirildi. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde parametrik olmayan Kruskal-Wallis ve Conover istatistik testleri uygulandı. Tüm analizler için istatistiksel anlamlılık düzeyi (p<0.05) olarak kabul edildi. Sonuç olarak, 4 mm derinlikte tarayıcılar arasında anlamlı fark bulunmadı, 6 mm ve 8 mm derinliklerde özellikle dişin orta ve apikal bölgelerinde doğruluk değerlerinde azalma ve tarayıcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulundu. Genel olarak, post derinliği arttıkça doğruluk düzeylerinin azaldığı gözlendi. Bu çalışmada, farklı post derinliklerinde ağız içi tarayıcıların doğruluğu karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Elde edilen bulgular, dijital ölçü sistemlerinin post restorasyonlarında klinik güvenilirliğini değerlendirmede yönlendirici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to comparatively evaluate the accuracy of intraoral scanners at different post depths. In accordance with this purpose, post spaces at various depths (4 mm, 6 mm, and 8 mm) have been formed using mandibular canine and the first maxillary molar teeth. The created models have been scanned using an industrial laboratory scanner (Atos) and obtained digital data have been consulted as reference digital models. Each model has been scanned ten times (n=10) using three different intraoral scanners (Medit i900, Trios 5, and Primescan) in order to evaluate the accuracy of the obtrained digital measurement at different sections. The aforementioned obtained results have been superimposed onto the reference STL files using the best-fit alignment method, and consequently, Root Mean Square (RMS) values have been calculated. The obtained data has been analyzed using the non-parametric Kruskal-Wallis and Conover post- hoc tests. A significance level of p<0.05 has been acknowledged for all statistical analyses made. According to the findings, there is no statistically significant difference among scanners at the 4 mm depth. However, at 6 mm and 8 mm depths, particularly in the middle and apical regions of the root, decrease in accuracy has been observed. Furthermore, statistically significant differences have been detected among the scanners. Overall, it is observed that as post depth increases, the scanning accuracy decreases. In conclusion, this study comparatively evaluates the accuracy of intraoral scanners at different post depths and provides valuable data for assessing the clinical reliability of digital impression systems in post restorations.