Farklı açı ve derinlikte anterior tek diş implant dijital ölçülerinin doğruluğunun değerlendirilmesi
Effect of implant depth and angulation on single anterior implant digital impression accuracy
- Tez No: 946965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UMUT ASLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, iki farklı uzunlukta scanbody kullanarak farklı implant derinlikleri ve açılarının dijital ölçümlerin doğruluğuna etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 0°, 15° ve 25° açı ile 3, 4 ve 5 mm derinlik kombinasyonlarında dokuz tek implantlı model 3D yazıcıyla üretildi. Dijital taramalar, üç farklı ağız içi tarayıcı (Trios 5 (3Shape, Danimarka), Primescan (Dentsply Sirona, Almanya) ve Medit i700 (Medit Corp., Güney Kore) kullanılarak yapıldı. Her model 9 ve 13 mm tarama gövdesi (scanbody) ile 10'ar kez tarandı. Referans veriler, Medit T710 laboratuvar tarayıcısı ile elde edildi. Açısal ve doğrusal sapma değerleri, Geomagic Control X (3B Systems, ABD) kullanılarak hesaplandı. İstatistiksel analiz Jamovi V2.3.28 programı ile yapıldı. Normal dağılım Shapiro-Wilk testiyle değerlendirildi. Normalliği sağlamayan veriler için Walrus paketi ile Robust ANOVA ve Bonferroni çoklu karşılaştırma testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study evaluates the impact of implant depth and angulation on digital impressions accuracy using two scanbody lengths. Materials and Methods: Nine single-implant models with three implant depths (3, 4, 5 mm) and angulations (0°, 15°, 25°) fabricated using a 3D printer. Digital impressions were taken with: Trios 5 (3Shape, Denmark), Primescan (Dentsply Sirona, Germany) and Medit i700 (Medit Corp., South Korea). Each model was scanned ten times using two scanbody (9 and 13 mm). Reference data were obtained using a laboratory scanner (Medit T710). Angular and linear deviation values were calculated using Geomagic Control X (3B Systems, USA). Statistical analyses were performed using Jamovi V2.3.28. Normality was assessed using the Shapiro-Wilk test. For data that did not meet the assumption of normal distribution, Robust ANOVA (Walrus module) and Bonferroni post-hoc tests were used.