Peri- ve post menapozal kadınlarda hormon replasman tedavisinin subjektif oral şikayetler, tükürük immunoglobulinleri, seçilmiş tükürük hormonları, tükürük akış hızı, tamponlanma kapasitesi, pH va candida albicans miktarı üzerine etkisi
The Effect of hormone replacement therapy on subjective oral complications, salivary immunoglobulins, saliva hormones, salivary flow rate, buffer effect, pH and candia albicans quantity on peri- and postmenopausal women
  1. Tez No: 99544
  2. Yazar: NAZAN KOCA (ERTENİ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ÜNÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Menopozal dönemde östrojen yetersizliğine bağlı sistemik problemlerle beraber oral rahatsızlıklar da meydana gelmektedir. Çalışmamızda peri- ve postmenopozal kadınlarda, sübjektif oral menopozal şikayetleri, seçilmiş tükürük hormonlarını, tükürük immunoglobulMerini, tükürük akış hızı, tamponlama kapasitesi, pH ve Candida albicans miktarını ve HRT'nin bunlar üzerine etkilerini araştırdık. Menopozal kadınlarda yüksek prevalansta tespit edilen oral sübjektif şikayetlerde, HRT uygulaması sonucunda anlamlı derecede iyileşme saptadık. Peri- ve postmenopozal kadınlarda tükürük akış hızı, tamponlama kapasitesi, pH ve Candida albicans miktarı normal şuurlarda bulunurken, HRT uygulanan hastalarda anlamlı derecede artmış tükürük akış hızı tespit ettik. Sağlıklı menopozal hastalarımızda, tükürük immunoglobulin seviyeleri normal sınırlarda bulundu, bununla birlikte HRT uygulanan menopozal kadınlarda tükürük immunoglobulin seviyelerinde anlamlı derecede düşüş gözledik. HRT uygulanan peri- ve postmenopozal kadınlarda, HRT öncesine göre düşmüş FSH, yükselmiş östradiol ve progesteron seviyeleri saptadık. Menopozal dönemde tükürükte hormon seviyeleri takibinin seruma alternatif olabileceği, fakat bu işlemin rutine girebilmesi için daha geniş çalışmalar yapılması gerektiği kanısına vardık. 88
Özet (Çeviri)
SUMMARY In menopausal period, estrogen deficiency induced oral complaints may occur with systemic problems. In our study we investigated subjective oral discomfort, salivary hormones, salivary immunoglobulins, salivary flow rates, buffer ffect, pH and Candida albicans values and the effect of hormone replacement therapy (HRT) on these in peri- and postmenopausal women. We confirmed improvement of oral subjective complaints after HRT in menopausal women. While finding salivary flow rate, buffer effect, pH and Candida albicans in normal ranges in menopausal women, we established significantly increased salivary flow rate after HRT. Salivary immunoglobulin levels of healthy menopausal women were found in normal ranges, however we observed significantly decreased salivary immunoglobulin levels in menopausal women after HRT. In peri- and postmenopausal women taking HRT, we established significantly decreased FSH, but significantly increased estradiol and progesterone values considering the levels of the menopausal women before HRT. We conclude that, saliva may be an alternative of serum for monitoring hormone levels in menopausal period, however for routine applications, more extensive investigations are necessary. 89