Farklı post-core materyalleri ve siman renkleri kullanılarak, in-cream ve IPS empress tam seramik restorasyonlardaki renk değişikliğinin incelenmesi
Effects of different post-core materials and colors of cement on the final color of in-cream and IPS empress ceramic restorations
- Tez No: 99545
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ KEYF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Altunsoy, S., Farklı post-core materyalleri ve siman renkleri kullanılarak, In-Ceram ve IPS Empress tam seramik restorasyonlardaki renk değişikliğinin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez (Diş) Programı Doktora Tezi, Ankara, 2001. Bu çalışmada, seramik (IPS Empress cosmoingot), krom-nikel (Cr-Ni) ve opak kaplanmış krom-nikel (Cr-Ni+opak) post-core materyalleri ve opak beyaz, beyaz, sarı ve kahverengi siman (Variolink II) renkleri kullanılarak, bunların tam seramik restorasyonların (In-Ceram, IPS Empress ve IPS Empress 2) sonuç rengine etkileri incelenmiştir. Post-core materyallerinden 14±0,5 mm çapında ve 1,5±0,05 mm kalınlığında her gruptan 10 adet olmak üzere toplam 30 adet disk hazırlanmıştır. Ayrıca 14±0,5 mm çapında ve 0,1±0,01 mm kalınlığında her gruptan 10 adet olmak üzere toplam 40 adet siman disk hazırlanmıştır. Tam seramik materyallerinden de posf-core'larla aynı çapta ve kalınlıkta birer adet disk hazırlanmıştır. Çalışmanın 1. bölümünde sonuç renge, post-core materyallerinin etkisi incelenmiştir. Her grupta bir adet siman rengi ve bir adet tam seramik sabit tutulmuş, 10 tane farklı post-core materyali çalışılmıştır. Bir adet post-core, bir adet siman ve bir adet tam seramik disk üst üste konularak, toplam 36 grup oluşturulmuş ve kolorimetre ile toplam 396 ölçüm yapılmıştır. Çalışmanın 2. bölümünde sonuç renge siman renginin etkisi incelenmiştir. Her grupta bir adet post-core ve bir adet tam seramik materyali sabit tutulmuş, her renkten 10 tane farklı renk siman ile çalışılmıştır. Bir adet post-core, bir adet siman ve bir adet tam seramik disk üst üste konularak toplam 36 grup oluşturulmuş ve kolorimetre ile toplam 363 ölçüm yapılmıştır. Her iki bölümde de dentin, post-core materyalinin yerine konularak kontrol örnekleri oluşturulmuş ve kolorimetrede ölçülmüştür. In-Ceram sistemi için her üç post-core materyali de klinik olarak kabul edilir sınırlardadır (AE
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Altunsoy, S., Effects of different post-core materials and colors of cement on the final color of In-Ceram and IPS Empress ceramic restorations, Hacettepe University Health Sciences Institue PhD Thesis in Prosthetic Dentistry, Ankara, 2001. In this study, the effects of ceramic (IPS Empress cosmo Ingot), chromium-nickel (Cr-Ni) and ceramic opaque sinterized on chromium-nickel (Cr-Ni+opaque) post-core materials and different colored (opaque white, white, yellow and brown) cements (Variolink II) on final color of all-ceramics materials (In-Ceram, IPS Empress and IPS Empress 2) were investigated. Three groups of post-cores (ceramic, Cr-Ni and Cr-Ni+opaque), 10 samples per each group, were prepared as discs 14+0,5 mm in diameter and 1,5+0,05 mm in thickness. Additionally, a total of 40 cement samples, 10 per each group (opaque white, white, yellow and brown) were prepared as discs 14±0,05 mm in diameter and 0,1 ±0,01 mm in thickness. One sample of four different dental ceramics (In-Ceram, IPS Empress and IPS Empress 2) was prepared as discs in similar dimensions. In the first part of the study, the effect of post-core materials was evaluated on the final color. In each group, while one cement color and one all ceramic material remained constant, 10 different post- core materials were studied. A total of 36 groups were established, in which each group contained a post-core, a resin cement and a ceramic disc. The color configurations were assessed with 396 measures with a colorimeter per each group. In second part of the study, the effect of cement color was evaluated on final color. In each group, while one post-core and one all ceramic materials remained constant, 10 different cement colors were studied. A total of 36 groups were established, in which each group contained a post-core, a resin cement and a ceramic disc. The color configurations were assessed with 363 measures with a colorimeter per each group. In both parts of the study dentin was placed instead of post-core materials as for control samples and measured with a colorimeter. In the evaluation of post-core materials; For the In-Ceram system, all three post-core materials were found to be within clinically acceptable limits (AE