Tür içi (gossypium hirsutum L.) ve türler arası (gossypium hirsutum L. × gossypium barbadense L.) kahverenkli f3 pamuk popülasyonlarının verim ve kalite özellikleri
Tür içi (gossypium hirsutum L.) ve türler arasi (gossypium hirsutum L. × gossypium barbadense L.) kahverenkli̇ f3 pamuk popülasyonlarinin veri̇m ve kali̇te özelli̇kleri
- Tez No: 995468
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Verim, lif kalitesi ve lif rengi yönünden üstün F3 pamuk genotiplerini belirlemek amacıyla bu tez çalışması yürütülmüştür. Materyal ve Yöntem: Kahverenkli ve beyaz olmak üzere tür içi (G. hirsutum L.) ve türler arası (G. hirsutum L. × G. barbadense L.) pamuk melezlerinin ümitvar F3 populasyonları çalışmanın materyalini oluşturmuştur. Anılan F3 populasyonları ve anaçlarından oluşan 16 genotip 3 tekerrürlü Tesadüf Blokları Deneme Deseninde ekilmiştir. Verim ve verim komponentleri, lif kalite özellikleri ve lif rengi değerlerine ait veriler analiz edilmiştir. Bulgular: İncelenen verim, verim komponentleri, lif kalite özellikleri ve lif rengi değerleri için genotipler arası farklılıklar önemli bulunmuştur. Tek bitki kütlü pamuk veriminin anaçlarda 27.83 g (İpek 607) ve 64.49 g (NDT 15), melezlerde ise 27.75 g (Gelincik × Bahar-82 (1)) ve 72.37 g (NDT-15 × İpek-607 (1)) arasında değiştiği saptanmıştır. En yüksek çırçır randımanına ise May-455 anacının sahip olduğu NDT-15 × İpek-607 (3) melezinin ise en düşük çırçır randımanı taşıdığı gözlenmiştir. Lif uzunluğu anaçlarda 26.11 mm (Gelincik) ve 36.06 mm Bahar 82; melezlerde ise 26.82 mm ve 31.15 mm (NDT-15 × İpek-607 (3)) arasında değişmiştir. Sonuç ve Öneriler: Tek bitki kütlü pamuk verimi yönünden NDT-15 × İpek-607 (1), Gelincik × Claudia ve Gelincik × Bahar-82 (2), çırçır randımanı yönünden Gelincik × May-455, lif uzunluğu ve lif dayanıklılığı yönünden NDT-15 × İpek-607 melezlerinin en yüksek değerler taşıdığı saptanmıştır. Renk belirlemek için kullanılan L*, a* ve b* değerleri yönünden Gelincik × Bahar-82 (2) ve NDT-15 × İpek-607 (3) melezlerinin renkli anaçlarına benzediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to identify F3 cotton genotypes that are superior in terms of yield, fiber quality and lint color. Materials and Methods: The promising F3 populations of cotton hybrids, both intraspecific (G. hirsutum L.) and interspecific hybrids (G. hirsutum L. × G. barbadense L.), consisting of brown and white varieties, formed the material for the study. Totally 16 genotypes consisting of the mentioned F3 populations and their parents were planted in a Randomized Complete Block Design with 3 replicates. Data on yield and yield components, fiber quality traits, and fiber color values were analyzed. Results: Significant genotypic differences were found for yield, yield components, fiber quality characteristics and lint color values. Seed cotton yield per single plant ranged from 27.83 g (İpek 607) and 64.49 g (NDT 15) in parents, to 27.75 g (Gelincik × Bahar-82 (1)) and 72.37 g (NDT-15 × İpek-607 (1)) in hybrids. The highest ginning out-turn was observed in the NDT-15 × İpek-607 (3) hybrid, while the lowest ginning out-turn was determined in the May-455 parent. Fiber length in the parents ranged from 26.11 mm (Gelincik) to 36.06 mm (Bahar 82), while in the hybrids it ranged from 26.82 mm to 31.15 mm (NDT-15 × İpek-607 (3)). Conclusion: NDT-15 × İpek-607 (1), Gelincik × Claudia and Gelincik × Bahar-82 (2) for seed cotton yield per single plant; Gelincik × May-455 for ginning out-turn and NDT-15 × İpek-607 hybrids for fiber length and fiber strength were found to have the highest values. In terms of L*, a*, and b* values used to determine color, the Gelincik × Bahar-82 (2) and NDT-15 × İpek-607 (3) hybrids were found to resemble their colored parent plants.