Gram negatif bakterilere bağlı kan dolaşımı enfeksiyonu gelişen hastaların kan kültürü pozitiflik süresinin klinik, prognoz ve mortalite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of time to blood culture positivity on clinical outcomes, prognosis and mortality in patients with gram-negative bloodstream infections
- Tez No: 995467
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜGEN YÖRÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Gram-negatif bakterilere bağlı kan dolaşımı enfeksiyonlarında (KDE), kan kültürü pozitifleşme süresinin (TTP) 30 günlük mortalite, klinik şiddet ve sağ kalım üzerindeki prognostik değerini, mikroorganizma gruplarına özgü üreme kinetikleri üzerinden incelemektir. Gereç ve Yöntem: Haziran 2023–Mayıs 2025 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde servis ve yoğun bakımlarda yatan, kan kültüründe gram-negatif bakteri üreyen ≥18 yaş olguların bakteriyemi atakları retrospektif olarak incelendi. Birden fazla şişe veya set pozitifliği olan ataklarda en kısa TTP değeri esas alındı. Primer sonlanım 30 günlük mortalite olarak tanımlandı. TTP'nin prognostik performansı ROC analizi ile değerlendirildi; Enterobacterales ve Non-fermenter gram negatif bakteri grupları için ayrı kesme değerleri hesaplandı. Bu eşikler kullanılarak Enterobacterales ≤9 saat veya non-fermenter ≤13,7 saat kriterine dayalı“yüksek riskli TTP”değişkeni oluşturuldu. TTP–mortalite ilişkisi doğal kübik spline (natural cubic spline) ile non-lineer olarak incelendi ve çok değişkenli lojistik regresyon modeli kuruldu. Bulgular: Toplam 405 bakteriyemi atağı değerlendirildi ve 30 günlük mortalite %30,9 olarak saptandı. Enterobacterales grubunda TTP için ROC analizinde AUC 0,649 (%95 GA: 0,580–0,716) ve kesme değeri ≤9,0 saat; non-fermenter grupta AUC 0,651 (%95 GA: 0,514–0,784) ve kesme değeri ≤13,7 saat bulundu. Hibrit yüksek riskli TTP modeli için AUC 0,661 olup duyarlılık %56,8, özgüllük %75,4, pozitif prediktif değer %50,7 ve negatif prediktif değer %79,6 olarak hesaplandı. Hibrit modele göre yüksek riskli grupta mortalite %50,7 iken düşük riskli grupta %20,4 olup fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p<0,001). Natural cubic spline analizi, TTP ile mortalite arasında anlamlı ve doğrusal olmayan ilişki olduğunu gösterdi (p=0,017). Çok değişkenli lojistik regresyonda yüksek riskli TTP grubu mortalitenin bağımsız belirleyicisi olarak bulundu (aOR 3,44; %95 GA: 1,90–6,24; p<0,001); bakteriyemi anında septik şok (aOR 7,37), uygunsuz ampirik tedavi (aOR 5,35), Charlson komorbidite indeksi (aOR 1,38) ve nozokomiyal köken (aOR 2,21) da bağımsız ilişkili faktörler olarak saptandı. Sonuç: Sonuç olarak TTP, Gram-negatif kan dolaşımı enfeksiyonlarında rutin klinik uygulamada kolay erişilebilir ve düşük maliyetli bir parametre olup, erken dönemde risk sınıflandırmasına ve prognostik değerlendirmeye katkı sağlayabilen bir parametredir.Klinik pratikte TTP'nin daha kapsamlı ve güvenilir bir şekilde değerlendirebilmek için, geniş ölçekli, çok merkezli, prospektif ve pre-analitik süreçleri tam standardize edilmiş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate, in Gram-negative bloodstream infections (BSIs), the prognostic value of blood culture time to positivity (TTP) for 30-day mortality, clinical severity, and survival, considering microorganism group–specific growth kinetics. Materials and Methods: Bacteremia episodes in adults (≥18 years) with Gram-negative bacteria isolated from blood cultures, hospitalized in wards and intensive care units at Ankara University Faculty of Medicine Hospital between June 2023 and May 2025, were retrospectively reviewed. For episodes with more than one positive bottle and/or set, the shortest TTP value was used. The primary outcome was 30-day mortality. The prognostic performance of TTP was assessed using ROC analysis, and separate cut-off values were calculated for Enterobacterales and non-fermenter Gram-negative bacilli. Based on these cut-offs, a“high-risk TTP”variable was defined as Enterobacterales TTP ≤9 hours or non-fermenter TTP ≤13.7 hours. The association between TTP and mortality was examined for non-linearity using natural cubic splines, and a multivariable logistic regression model was constructed. Results: A total of 405 bacteremia episodes were analyzed, and the 30-day mortality rate was 30.9%. In ROC analysis, the AUC for TTP was 0.649 (95% CI: 0.580–0.716) with a cut-off of ≤9.0 hours in the Enterobacterales group, and 0.651 (95% CI: 0.514–0.784) with a cut-off of ≤13.7 hours in the non-fermenter group. For the hybrid high-risk TTP model, the AUC was 0.661; sensitivity 56.8%, specificity 75.4%, positive predictive value 50.7%, and negative predictive value 79.6%. According to the hybrid model, mortality was 50.7% in the high-risk group and 20.4% in the low-risk group, with a statistically significant difference (p<0.001). Natural cubic spline analysis demonstrated a significant non-linear association between TTP and mortality (p=0.017). In multivariable logistic regression, the high-risk TTP group was an independent predictor of mortality (aOR 3.44; 95% CI: 1.90–6.24; p<0.001). Septic shock at bacteremia onset (aOR 7.37), inappropriate empiric therapy (aOR 5.35), Charlson Comorbidity Index (aOR 1.38), and nosocomial acquisition (aOR 2.21) were also independently associated factors. Conclusion: TTP is an easily accessible and low-cost parameter in routine clinical practice for Gram-negative bloodstream infections and may contribute to early risk stratification and prognostic assessment. To evaluate TTP more comprehensively and reliably in clinical practice, large-scale, multicenter, prospective studies with fully standardized pre-analytical processes are needed