Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) işlemi sonrası gelişen pankreatitin önlenmesinde intravenöz prednol ve rektal indometazin tedavilerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of intravenous prednol and rectal indomethacin in the prevention of pancreatitis developing after endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP)
  1. Tez No: 995556
  2. Yazar: ABDULAZİZ ALEISSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAŞ ERÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP), safra ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde yaygın olarak kullanılan invaziv bir girişimdir. Ancak post-ERCP pankreatit (PEP), işlemin en sık ve klinik açıdan en önemli komplikasyonu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, ERCP uygulanan hastalarda PEP gelişimini önlemede rektal indometazin ile sistemik kortikosteroid profilaksisinin etkinliğini karşılaştırmak ve bu ajanların kontrol grubuyla olan sonuçlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem Kasım 2021-Ocak 2026 tarihleri arasında, kliniğimiz endoskopi ünitesinde işlem yapılan 1931 olgunun verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Olgular; Grup I (Rektal nonsteroid antiinflamatuar (İndometazin)), Grup II (Sistemik steroid (İntravenöz prednizolon)) ve Grup III (Kontrol grubu) olarak ayrıldı. Demografik özellikler, işleme bağlı değişkenler, laboratuvar parametreleri, pankreatit durumu, komplikasyonlar, morbidite ve mortalite verileri karşılaştırıldı. Seçim yanlılığını azaltmak için eğilim skoru eşleştirmesi (Propensity Score Matching) uygulandı. Bulgular Erkek/kadın oranı 906/1025, medyan yaş 59 yıl idi. Grup I'de 501, Grup II'de 377, Grup III'de 1053 olgu değerlendirildi. Grup I'de 24. saatte pankreatit gelişme riski Grup II'ye kıyasla yaklaşık %39–40 oranında azalmaktadır. Grup II'de 24. saatte pankreatit gelişme olasılığı Grup I'e göre 1,67 kat (OR=1,655 (%95 GA: 1,133–2,417; p=0,009) daha yüksek bulunmuştur. PSM analizinde; 2. saatte Grup I'de pankreatit riski daha düşük olmakla birlikte bu fark anlamlı bulunmamıştır (OR=0,725; %95 GA: 0,449–1,169; p=0,187), 24. saatte de risk azalımı sınırda kalmış ve istatistiksel anlamlılığa ulaşmamıştır (OR=0,672; %95 GA: 0,448–1,009; p=0,055). Sonuç Bu çalışma, ERCP sonrası pankreatit gelişiminin önlenmesinde rektal indometazinin etkili ve güvenli bir profilaktik seçenek olabileceğini göstermektedir. ERCP sonrası pankreatit riskinin azaltılmasında; hasta özellikleri, işlem faktörleri ve inflamatuvar belirteçlerin birlikte değerlendirildiği bireyselleştirilmiş bir yaklaşımın gerekli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective Endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) is an invasive procedure widely used in the diagnosis and treatment of biliary and pancreatic diseases. However, post-ERCP pancreatitis (PEP) remains the most common and clinically significant complication of this procedure. The aim of this study was to compare the effectiveness of rectal indomethacin and systemic corticosteroid prophylaxis in preventing the development of PEP in patients undergoing ERCP and to evaluate the outcomes of these agents in comparison with a control group. Materials and Methods The data of 1,931 patients who underwent ERCP in the endoscopy unit of our clinic between November 2021 and January 2026 were retrospectively evaluated. The patients were divided into three groups: Group I (rectal non-steroidal anti-inflammatory drug [indomethacin]), Group II (systemic steroid [intravenous prednisolone]), and Group III (control group). Demographic characteristics, procedure-related variables, laboratory parameters, occurrence of pancreatitis, complications, morbidity, and mortality were compared among the groups. Propensity score matching (PSM) was applied to reduce selection bias. Results The male/female ratio was 906/1025, and the median age was 59 years. A total of 501 patients were included in Group I, 377 in Group II, and 1,053 in Group III. In Group I, the risk of pancreatitis at 24 hours was approximately 39–40% lower compared with Group II. The likelihood of developing pancreatitis at 24 hours in Group II was 1.67 times higher than in Group I (OR=1.655, 95% CI: 1.133–2.417; p=0.009). In the PSM analysis, although the risk of pancreatitis at 2 hours was lower in Group I, the difference was not statistically significant (OR=0.725; 95% CI: 0.449–1.169; p=0.187). Similarly, at 24 hours, the reduction in risk remained borderline and did not reach statistical significance (OR=0.672; 95% CI: 0.448–1.009; p=0.055). Conclusion This study suggests that rectal indomethacin may be an effective and safe prophylactic option for preventing post-ERCP pancreatitis. In reducing the risk of PEP after ERCP, an individualized approach that considers patient characteristics, procedural factors, and inflammatory markers together appears to be necessary.