The impact of the Syrian conflict on Turkish Russian relations before and after conflict
Suriye çatışmasının öncesi ve sonrasında Türkiye–Rusya ilişkilerinin etkisi
- Tez No: 995560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Suriye krizi, Türkiye-Rusya ilişkilerini köklü bir şekilde dönüştürmüş; iş birliğine dayalı ve ekonomik olarak karşılıklı bağımlı bir yapıdan, stratejik rekabet ve pragmatik iş birliğinin iç içe geçtiği karmaşık bir ilişki modeline evrilmiştir. Bu tez, Suriye krizi bağlamında iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin 2010–2024 yılları arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve diplomatik boyutlardaki dönüşümünü incelemektedir. Çalışma, tarihsel yorumlama ve ikincil veri analizine dayanan nitel, tümdengelimli bir metodoloji benimsemektedir.“Suriye krizinin Türkiye-Rusya ilişkilerini önemli ölçüde dönüştürdüğü”hipotezinden yola çıkılarak, bu hipotez diplomatik gelişmeler, askerî olaylar ve ekonomik iş birlikleri üzerinden test edilmektedir. Tümdengelimli ve kuram temelli yöntemin tercih edilme nedeni, belirli jeopolitik olayları daha geniş kuramsal çerçevelerle ilişkilendirme kapasitesidir. Tezde realizm, liberalizm ve inşacılık kuramsal yaklaşımları entegre edilmiştir: realizm, bölgesel rekabet ve güç mücadelesini açıklarken; liberalizm, ekonomik ilişkilerin ve kurumsal iş birliğinin sürekliliğini vurgular; inşacılık ise kimlik, anlatılar ve algılardaki değişimleri ön plana çıkarır. Tematik analiz, ticaret hacmindeki değişimler, savunma politikaları ve ittifaklardaki kaymalar gibi örüntüleri ortaya koymaktadır. 2024'e kadar güncellenmiş kaynaklar – akademik literatür, resmi belgeler ve uzman yorumları – üçlü doğrulama yöntemiyle analiz edilerek geçerlilik ve güvenilirlik sağlanmıştır. Başlıca bulgular, kriz öncesi dönemin karşılıklı ekonomik kazançlar ve sınırlı askerî iş birliğiyle tanımlandığını; krizin başlamasıyla ise özellikle Rusya'nın Esad rejimini, Türkiye'nin ise muhalif grupları ve sınır ötesi Kürt oluşumlarına karşı tutumunu desteklemesiyle derin ayrışmaların yaşandığını göstermektedir. 2015 yılında yaşanan Su-24 uçağının düşürülmesi gibi gerilimler, Astana süreci gibi diplomatik girişimlerle dengelenmiş ve ilişkiler, bölümlenmiş iş birliği ve işlemci diplomasi çerçevesinde sürdürülmüştür. Tez, bölgesel düzeyde Türkiye ve Rusya'nın çok kutuplu bir Ortadoğu'da artan etkisine dikkat çekerken; Batı'nın bölgedeki etkisinin azaldığını ortaya koymaktadır. Özellikle enerji alanındaki iş birliği (örneğin TürkAkım Projesi), siyasi anlaşmazlıklara rağmen ekonomik diplomasinin direncini göstermektedir. Küresel ölçekte ise çalışma, geleneksel Batı hegemonyasından bölgesel aktörlerin yükselişine işaret eden bir dönüşüme dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, rakip devletlerin jeopolitik çatışmaları nasıl uyarlanabilir, işlemci stratejilerle yönetebileceğine dair kuramsal ve pratik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian conflict has fundamentally transformed Turkish-Russian relations, evolving from cooperative and economically interdependent ties into a complex interplay of strategic competition and pragmatic collaboration. This thesis explores how bilateral relations between the two countries have shifted across political, military, economic, and diplomatic dimensions between 2010 and 2024, within the context of the Syrian conflict. The study employs a qualitative deductive methodology based on historical interpretation and secondary data analysis. Starting from the hypothesis that the Syrian conflict has significantly altered Turkish-Russian dynamics, the research tests this through an in-depth examination of diplomatic developments, military incidents, and economic cooperation. The rationale behind using a deductive, theory-driven method lies in its ability to connect specific geopolitical events to broader theoretical frameworks. The study integrates perspectives from realism, liberalism, and constructivism: realism explains power struggles and regional competition; liberalism highlights the enduring economic ties and institutional cooperation; and constructivism focuses on identity, narratives, and shifting perceptions. Thematic analysis identifies patterns such as evolving trade volumes, defense postures, and alliance shifts. Updated sources up to 2024 are triangulated drawing on academic research, official documents, and expert commentary to ensure depth and credibility. Key findings show that pre-conflict relations were characterized by mutual gains and limited military involvement, while the onset of the Syrian war created sharp divergences, notably Russia's support for Assad versus Turkey's backing of opposition forces. Tensions peaked with incidents like the 2015 Su-24 jet crisis, yet both sides pursued pragmatic diplomatic paths, notably the Astana peace process, illustrating transactional diplomacy and compartmentalized cooperation. The thesis underscores broader regional consequences, with Turkey and Russia asserting greater influence in a multipolar Middle East, diminishing Western presence. Economic ties, especially in energy (e.g., TurkStream), proved resilient. From a global perspective, the findings suggest a shift from traditional Western dominance toward rising regional actors capable of shaping international outcomes. Ultimately, this research contributes to the understanding of how rival states can manage geopolitical conflict through adaptive, transactional strategies bridging theory with evolving realities.