Akademisyenlerin duygusal emek ve öz şefkatleri arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın düzenleyici rolü
The moderating role of psychological resilience in the relationship between emotional labor and self-compassion of academics
  1. Tez No: 995558
  2. Yazar: TUĞÇE SEDEN KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BATUHAN KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, akademisyenlerin duygusal emek ve öz şefkat düzeyleri arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın düzenleyici rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini Gaziantep ve Hasan Kalyoncu Üniversitelerinde görev yapan akademisyenler oluşturmuştur. Başlangıçta 242 katılımcıdan elde edilen veriler, uç değer analizleri sonucunda 239 kişiyle değerlendirmeye alınmıştır. Veriler, Duygusal Emek Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği-Kısa Formu ve Connor–Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiş; betimleyici istatistikler, Pearson korelasyon analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, varyans analizi (ANOVA) ve moderasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öz şefkat düzeyleri akademik unvana göre anlamlı farklılık göstermiştir. Akademik unvan arttıkça öz şefkat düzeyinin de yükseldiği görülmüştür. Ayrıca öz şefkatin yaş ve mesleki deneyimle pozitif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, öz şefkat, duygusal emek ve psikolojik dayanıklılığın cinsiyete göre farklılaşmadığı görülmüştür. Pearson korelasyon analizleri, öz şefkat ile psikolojik dayanıklılık arasında pozitif, öz şefkat ile duygusal emek arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Psikolojik dayanıklılığın, öz şefkatin alt boyutlarıyla (öz nezaket, farkındalık, ortak insanlık, aşırı özdeşleşme) anlamlı ve pozitif yönde; duygusal emeğin sahte duygular ve gizlenen duygular alt boyutları ile öz şefkatin olumsuz alt boyutları (öz yargılama, izolasyon, aşırı özdeşleşme) arasında anlamlı ve negatif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Yapılan moderasyon analizi sonucunda, psikolojik dayanıklılığın duygusal emeğin öz şefkat üzerindeki etkisinde anlamlı bir düzenleyici rol üstlendiği görülmüştür. Bu bulgu, dayanıklılığı yüksek akademisyenlerin duygusal emek gerektiren durumlarda öz şefkat düzeylerini daha iyi koruyabildiklerini göstermektedir. Araştırma, akademisyenlerin mesleki iyi oluşlarının sürdürülebilmesi için öz şefkat ve psikolojik dayanıklılık becerilerinin desteklenmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the moderating role of psychological resilience in the relationship between emotional labor and self-compassion among academics. The study sample consisted of academics working at Gaziantep University and Hasan Kalyoncu University. Data were initially collected from 242 participants; after outlier analyses, 239 valid responses were retained for statistical evaluation. The data were gathered using the Emotional Labor Scale, the Self-Compassion Scale–Short Form, and the Connor–Davidson Resilience Scale. Statistical analyses were conducted through SPSS 25.0, including descriptive statistics, Pearson correlation analysis, Independent Samples T-Test, one-way analysis of variance (ANOVA), and moderation analysis. Findings indicated that self-compassion levels differed significantly according to academic title, with higher self-compassion scores observed among academics with higher titles. Moreover, self-compassion was found to be positively associated with age and professional experience, whereas self-compassion, emotional labor, and psychological resilience did not differ by gender. Pearson correlation analyses revealed a positive and significant relationship between self-compassion and psychological resilience, and a negative and significant relationship between self-compassion and emotional labor. Psychological resilience showed significant positive correlations with the self-compassion subdimensions of self-kindness, mindfulness, common humanity, and over-identification. Additionally, the subdimensions of emotional labor—surface acting and suppressed emotions—were negatively associated with the negative subdimensions of self-compassion, namely self-judgment, isolation, and over-identification. Moderation analysis demonstrated that psychological resilience had a significant moderating effect on the relationship between emotional labor and self-compassion. This result indicates that academics with higher psychological resilience are better able to maintain their self-compassion levels in emotionally demanding situations. Overall, the study highlights the importance of supporting self-compassion and psychological resilience skills to promote the professional well-being and emotional balance of academics.