Yapay zekâ modelleri ile giysi koleksiyonu geliştirme süreci
Clothing collection development process with artificial intelligence models
  1. Tez No: 995567
  2. Yazar: AYŞE NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması moda alanında hızlanan dijital dönüşümün giysi tasarımı ve koleksiyon geliştirme süreçlerine etkisini yapay zekâ tabanlı modeller üzerinden ele almaktadır. Araştırmanın amacı giysi tasarımında üretken yapay zekâ modellerinin kullanımını incelemek ve koleksiyon oluşturma sürecini bu teknolojilerin sunduğu olanaklar ile sınırlılıkları çerçevesinde değerlendirmektir. Bunun yanında moda tasarımı bağlamında kuramsal arka plan ile uygulamalı süreci bir araya getiren bütüncül bir bakış açısı geliştirmektir. Çalışmanın kuramsal bölümünde, moda tarihsel sosyal ekonomik kültürel psikolojik teknolojik etik yönleriyle incelenmiş ve bu çok katmanlı yapı dijital moda ile üretken yapay zekâ kavramları üzerinden yeniden yorumlanmıştır. Uygulama bölümünde doğa temelli sürdürülebilir giysiler etrafında kurgulanan bir koleksiyon geliştirme süreci adım adım analiz edilmiştir. Metin tabanlı üretken sistemler, üç boyutlu giysi simülasyon programları, sanal deneme ortamları ve trend analiz platformlarının tasarım sürecine entegrasyonu görsel ve yazılı çıktılarla belgelenerek ortaya konulmuştur. Araştırmanın bulguları incelendiğinde; yapay zekâ tabanlı modellerin, giysi tasarımında varyasyon üretimini hızlandırdığı, fikir çeşitliliğini artırdığı ve geleneksel süreçlerde harcanan süreyi belirgin biçimde azalttığı tespit edilmiştir. Koleksiyon geliştirme sürecinde, sanal denemeler aracılığıyla beden uyumu ile renk düzenlemelerine dair geri bildirim elde edildiği ve desen planlaması ile atık miktarında azalma gözlenmiştir. Tasarım vizyonunun korunması açısından insan katkısının merkezde kalması gerektiği vurgulanmış ve yapay zekâ modelleri tasarımcının yönelimlerini izleyen bir üretim ortamı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, moda tasarımcılarına yönelik sistematik bir süreç analizi gerçekleştirilerek, belgeleri ile ortaya konulmuştur. Gelecekte yapılacak araştırmalar için yapay zekâ destekli giysi tasarımı koleksiyon planlama telif hakları ile özgünlük tartışmalarını içeren yeni inceleme alanlarına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the accelerating digital transformation in the fashion industry on clothing design and collection development processes through artificial intelligence-based tools. The aim of the research is to investigate the use of generative artificial intelligence tools in clothing design and to evaluate the collection creation process within the framework of the possibilities and limitations offered by these technologies. In addition, a holistic perspective is developed that combines the theoretical background with the applied process in the context of fashion design. The theoretical section of the study examines fashion from historical, social, economic, cultural, psychological, technological, and ethical perspectives, and this multifaceted structure is reinterpreted through the concepts of digital fashion and generative artificial intelligence. The application section traces the step-by-step development process of a collection built around nature-based, sustainable clothing. The integration of text-based generative systems, three-dimensional garment simulation programs, virtual fitting environments, and trend analysis platforms into the design process is documented with visual and written outputs. The study's findings reveal that AI-based tools accelerate the production of variations in garment design, increase idea diversity, and significantly reduce the time spent in traditional processes. It is stated that feedback on body fit and color arrangements is obtained through virtual trials in the collection development process, and a reduction in pattern planning and waste is observed. The study emphasizes that human input must remain central to preserving the design vision, and AI tools are considered as a production environment that follows the designer's inclinations. Finally, a regular workflow is proposed for fashion designers and fashion education, and new areas of investigation are indicated for future research, including AI-assisted garment design, collection planning, copyright, and originality discussions.