Development of high-temperature mechanical and wear performance of aluminum alloy with the addition of nano reinforcements
Alüminyum alaşımlarının yüksek sıcaklık mekanik ve aşınma özelliklerinin nano takviyelerle geliştirilmesi
- Tez No: 995603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET EMRE TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, yüksek sıcaklıklarda işlev görebilen kompozit malzemeler oluşturmak için Al7075 alaşımını BN, SiC ve rGO nanotakviyeleri ile güçlendirmektir. Üretim sürecinde hem karıştırmalı döküm hem de infiltrasyon tabanlı bir kompozit üretim yöntemi kullanılmış ve takviyelerin matris içindeki dağılımını doğrulamak için SEM-EDX ve XRD analizleri kullanılmıştır. Her üç takviye türü de kompozit olarak başarıyla üretilmiştir. Mekanik ve tribolojik testlere göre, takviyeli numuneler matris alaşımına kıyasla daha kararlı mikro yapılar ve daha kontrollü yüzey deformasyonu sergilemiştir. Aşınma testlerine göre, rGO, BN ve SiC takviyeleri yüksek sıcaklıklarda bile kararlı sürtünme davranışı sağlamıştır. Aşınma oranlarındaki önemli azalma, gelişmiş tribolojik kararlılığı desteklerken, kompozitlerin artan mekanik dayanımı olası potansiyel uygulamalarını genişletmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this project is to reinforce Al7075 alloy with BN, SiC, and rGO nanoreinforcements to create composite materials capable of functioning at high temperatures. An infiltration-based composite fabrication approach was used in the fabrication process, stir casting and SEM-EDX and XRD analyses were used to verify the distribution of the reinforcements within the matrix. All three reinforcement types were successfully fabricated as composites. According to mechanical and tribological tests, the reinforced samples exhibited more stable microstructures and more controlled surface deformation compared to the matrix alloy. Wear tests showed that the rGO, BN and SiC reinforcements, in particular, provided stable frictional behavior even at elevated temperatures. The significant reduction in wear rates supports improved tribological stability, while the increased mechanical strength of the composites will expand their potential applications.