Түрік, қазақ тілдері терминологиясының даму жолдары және лингвистикалық терминдер
Türk, Kazak dilleri terminolojisinin gelişme yollari ve dil bilimi terimleri
  1. Tez No: 995604
  2. Yazar: MEHMET KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞERUBAY KURMANBAYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Kazakça
  9. Üniversite: L. N. Gumılyov Eurasıan Natıonal Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Türkiye ve Kazakistan terminoloji tarihinin incelenmesi, iki ülkenin terim oluşturma deneyimlerinin birlikte değerlendirilmesini gerekli kılar. Tarihsel süreçte bazı dönemlerde her iki ülkede terim üretiminin hız kazandığı, bazı dönemlerde ise gerilediği görülmektedir. Terimlerin oluşumunda siyasi süreçler, ideolojik yaklaşımlar ve bunların terminoloji bilimine yansımaları belirleyici olmuş; ülkelerdeki siyasi değişimler doğrudan terimlerin yapısını ve kullanımını etkilemiştir. Bu bağlamda hem Türk hem de Kazak terminolojisinin gelişiminde farklı dönemlerde siyasi etkilerin önemli rol oynadığı anlaşılmaktadır. İki dildeki tarihsel dönemler karşılaştırıldığında, terim oluşturma yöntemlerindeki benzerlik ve farklılıkların ortaya konması ve ortak bir Türk dilleri terminoloji havuzu oluşturulmasına yönelik öneriler geliştirilmesi büyük önem taşır. Özellikle Türk terminolojisinin İslam kültürü etkisiyle Arapça temelli yapıdan Cumhuriyet döneminde Türkçe merkezli bir yapıya yönelerek yabancı kökenli terimlerin yerine Türkçe karşılıklar üretmesi, Kazakça ve diğer Türk dilleri için önemli bir deneyim olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study of the history of terminology in Türkiye and Kazakhstan highlights the importance of examining the term-formation practices of both countries together. Throughout different historical periods, it is observed that terminology development sometimes progressed rapidly and at other times lagged behind in each country. Political processes, ideological perspectives, and their influence on terminology studies have played a decisive role in shaping terms, and political changes have directly affected the structure and usage of terminology. In this regard, political factors have significantly influenced the development of both Turkish and Kazakh terminology across various periods. A comparative analysis of historical stages reveals similarities and differences in term formation, while also providing a basis for proposing effective ways to create a common terminological pool for Turkic languages. In particular, the shift in Turkish terminology from Arabic-based forms influenced by Islamic culture to a Turkish-centered system during the Republican era—replacing foreign terms with native equivalents—serves as a valuable model for Kazakh and other Turkic languages.