Evaluatıon of bıochemıcal and hıstopathologıcaleffects of olıve leaf tea on ehrlıch ascıtes carcınomabearıngmıce
Zeytin yaprağı çayının ehrlich asit karsinomu taşıyan farelerüzerindeki biyokimyasal ve histopatolojik etkilerinindeğerlendirilmesi
  1. Tez No: 995628
  2. Yazar: AWAT OMER SABR SABR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, agresif meme kanseri davranışını ve sistemik oksidatif stresi taklit eden yaygın olarak kullanılan deneysel bir tümör modeli olan Ehrlich Asit Karsinomu (EAC) taşıyan farelerde zeytin yaprağı çayının (OLT) biyokimyasal ve histopatolojik etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın birincil amacı, OLT'nin, detoksifikasyon enzim sistemlerinin ve doku bütünlüğünün potansiyel koruyucu ve destekleyici rolünün yanı sıra kemoterapi kaynaklı toksisite üzerindeki düzenleyici etkilerini uygulama zamanına bağlı olarak değerlendirmektir. Oleuropein ve hidroksitirozol gibi fenolik bileşikler açısından zengin olan zeytin yaprağı çayı, tümör aşılamasından önce, sırasında veya sonra 400 mg/kg dozunda oral olarak uygulandı. Deney hayvanları kontrol, tümör, OLT ile tedavi edilen, 5-florourasil (5-FU) ile tedavi edilen ve OLT + 5-FU kombinasyonlu gibi gruplara ayrıldı. Deneysel dönemin sonunda, biyokimyasal analizler için karaciğer, böbrek ve beyin dokuları alınırken, karaciğer, mide, duodenum, böbrek ve mesane dokuları histopatolojik olarak incelendi. Biyokimyasal değerlendirmeler, oksidatif denge ve ksenobiyotik detoksifikasyonun kritik göstergeleri olan indirgenmiş glutatyon (GSH) seviyeleri, glutatyon S-transferaz (GST) ve karboksil esteraz (CaE) aktivitelerine odaklandı. Sonuçlar, tümör yükünün karaciğer GSH seviyelerinde önemli bir azalmaya neden olduğunu ve belirgin oksidatif stresi yansıttığını gösterdi. OLT, özellikle tümör indüksiyonundan önce profilaktik olarak uygulandığında, GSH seviyelerini kısmen geri kazandırdı ve GST aktivitesini önemli ölçüde artırarak faz II detoksifikasyon kapasitesinde iyileşme olduğunu gösterdi. Tümörle ilişkili CaE aktivitesindeki artışlar, OLT ile tedavi edilen gruplarda normalleşme eğilimi göstererek ksenobiyotik metabolizmasının faydalı bir şekilde modüle edildiğini düşündürmektedir. Histopatolojik inceleme, tek başına OLT uygulamasının incelenen organlarda herhangi bir patolojik değişikliğe neden olmadığını ortaya koydu. Dahası, OLT ve 5-FU'nun birlikte uygulanması, sadece 5-FU tedavisine kıyasla kemoterapiye bağlı karaciğer dejenerasyonunu ve mide lenfositik infiltrasyonunu önemli ölçüde azalttı. Bu bulgular, OLT'nin hem tümör ilerlemesi hem de kemoterapötik stresin neden olduğu doku hasarına karşı koruyucu bir etki meydana getirdiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, zeytin yaprağı çayının antioksidan savunma sistemlerini desteklediğini, detoksifikasyon enzim aktivitesini artırdığını ve bir EAC fare modelinde doku morfolojisini koruduğunu deneysel olarak kanıtlamaktadır. Bulgular, OLT'nin özellikle önleyici olarak kullanıldığında, oksidatif stresi hafifletmek ve kanser yönetiminde kemoterapiye bağlı organ toksisitesini azaltmak için umut vadeden bir besin takviyesi olarak hizmet edebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the biochemical and histopathological effects of olive leaf tea (OLT) in mice bearing Ehrlich Ascites Carcinoma (EAC), a widely used experimental tumor model that mimics aggressive breast cancer behavior and systemic oxidative stress. The primary objective of the study was to evaluate the potential protective and supportive role of OLT, detoxification enzyme systems, and tissue integrity, as well as its modulatory effects on chemotherapy-induced toxicity, depending on the timing of administration. Olive leaf tea, rich in phenolic compounds such as oleuropein and hydroxytyrosol, was administered orally at a dose of 400 mg/kg before, during, or after tumor inoculation. Experimental animals were divided into groups, including control, tumor, OLT-treated, 5-fluorouracil (5-FU)-treated, and combined OLT + 5-FU groups. At the end of the experimental period, liver, kidney, and brain tissues were harvested for biochemical analyses, while liver, stomach, duodenum, kidney, and bladder tissues were examined histopathologically. Biochemical evaluations focused on reduced glutathione (GSH) levels, glutathione S-transferase (GST), and carboxylesterase (CaE) activities, which are critical indicators of oxidative balance and xenobiotic detoxification. The results demonstrated that tumor burden caused a significant depletion of hepatic GSH levels, reflecting pronounced oxidative stress. OLT administration, particularly when applied prophylactically before tumor induction, partially restored GSH levels and significantly enhanced GST activity, indicating an improved phase II detoxification capacity. Tumor-associated elevations in CaE activity showed a trend toward normalization in OLT-treated groups, suggesting a beneficial modulation of xenobiotic metabolism. Histopathological examination revealed that OLT administration alone did not induce any pathological alterations in the examined organs. Moreover, combined treatment with OLT and 5-FU markedly reduced chemotherapy-associated hepatic degeneration and gastric lymphocytic infiltration compared to 5-FU treatment alone. These findings indicate that OLT exerts a protective effect against tissue damage induced by both tumor progression and chemotherapeutic stress. In conclusion, this study provides experimental evidence that olive leaf tea supports antioxidant defense systems, enhances detoxification enzyme activity, and preserves tissue morphology in an EAC mouse model. The findings suggest that OLT may serve as a promising nutraceutical adjuvant, particularly when used preventively, to mitigate oxidative stress and reduce chemotherapy-related organ toxicity in cancer management