Kullanıcı deneyimi ve mekânsal yeterliliğin genel memnuniyet üzerindeki etkileri: Trabzon Botanik Bahçesi örneği
The effects of user experience and spatial adequacy on overall satisfaction: The case of Trabzon Botanic Garden
- Tez No: 995629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ARISOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Trabzon Botanik Bahçesi örneğinde kullanıcı deneyimi ve mekânsal yeterliliğin genel memnuniyet üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, bahçeyi kullanan bireylerin mekânsal yeterlilik algıları, kullanıcı deneyimleri, psikolojik algıları ve bu değişkenlerin genel memnuniyet düzeyiyle olan ilişkileri incelenmiştir. Ayrıca kullanıcıların iyileştirme öncelikleri ile yeni etkinlik ve alan talepleri değerlendirilerek, elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir. Çalışmanın ana materyalini oluşturan Trabzon Botanik Bahçesi, alan temelli bir vaka çalışması niteliğindedir. Veri toplama sürecinde yüz yüze anket yöntemi kullanılmış ve toplam 240 katılımcıdan elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, Trabzon Botanik Bahçesi'nin kullanıcılar tarafından genel olarak olumlu bir biçimde değerlendirildiğini göstermektedir. Mekânsal yeterlilik değerlendirmelerinde temizlik, yönlendirme ve erişilebilirlik unsurlarının yüksek düzeyde yeterli algılandığı, buna karşın otopark yeterliliğinin görece daha düşük değerlendirildiği belirlenmiştir. Kullanıcı deneyimi ve psikolojik algıya ilişkin bulgular, botanik bahçesinin stres azaltıcı ve rahatlatıcı bir etki sunduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca mekânsal yeterlilik ve kullanıcı deneyimi değişkenlerinin, genel memnuniyet düzeyini anlamlı ve güçlü biçimde etkilediği saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda, Trabzon Botanik Bahçesi'nin mevcut kullanım kalitesinin korunmasının yanı sıra, kullanıcı deneyimini ve genel memnuniyet düzeyini artırmaya yönelik olarak eğitim ve atölye etkinliklerinin geliştirilmesi, otopark ve sosyal donatı alanlarının iyileştirilmesi ve farklı kullanıcı gruplarına yönelik mekânsal düzenlemelerin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to examine the effects of user experience and spatial adequacy on overall satisfaction in the case of Trabzon Botanic Garden. Within this scope, users' perceptions of spatial adequacy, user experience, psychological perceptions, and the relationships between these variables and overall satisfaction were investigated. In addition, users' improvement priorities as well as their demands for new activities and spaces were evaluated, and recommendations were developed based on the findings obtained. Trabzon Botanic Garden, which constitutes the main material of the study, was handled as an area-based case study. Data were collected through face-to-face surveys, and the data obtained from a total of 240 participants were analyzed. The findings indicate that Trabzon Botanic Garden is generally perceived positively by its users. In terms of spatial adequacy, cleanliness, wayfinding, and accessibility were perceived as highly sufficient, whereas parking adequacy was evaluated relatively lower. The results regarding user experience and psychological perception revealed that the botanic garden provides a stress-reducing and relaxing effect. Moreover, it was determined that spatial adequacy and user experience variables have a significant and strong effect on overall satisfaction. Based on these results, it is recommended to preserve the existing quality of use of Trabzon Botanic Garden while enhancing educational and workshop activities, improving parking and social amenities, and strengthening spatial arrangements for different user groups in order to increase user experience and overall satisfaction levels.