Sivas ili tıbbi atık yönetiminin incelenmesi
Examination of medical waste management in Si̇vas province
- Tez No: 995632
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu çalışmada Sivas ili kent merkezi ve ilçelerinde bulunan hastanelerin tıbbi atık yönetimi incelenmiştir. Sağlık Kuruluşlarının her birinin tıbbi atık yönetimi, tıbbi atık miktarları ve tıbbi atık yönetimi kapsamında mevcut olabilecek sorunlarının ortaya konulması ve sorunlar varsa çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Sivas İl Sağlık Müdürlüğü'nün ilgili birilerinden ve hastanelerden resmi olarak izin alınarak resmi tıbbi atık verileri elde edilmiştir. Atık miktarları olarak, her bir birim için aynı zaman dilimi olmasını sağlayacak şekilde 2017 ile 2021 yılları arasındaki beş yıl süreli yıllık toplam Tıbbi Atık miktarları resmi olarak alınıp değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda kişi (yatak) başına düşen tıbbi atık miktarının en fazla Sivas Numune Hastanesinde, en düşük ise İmranlı İlçe Entegre Hastanesinde olduğu, Gölova ilçesinin nüfusu az olmasına rağmen merkeze yakın olan Hafik ilçesine kıyasla kişi başına düşen tıbbi atık miktarının çok daha fazla olduğu, Gürün ilçesinin kişi başına düşen tıbbi atık miktarının her geçen yıl giderek arttığı tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucu tıbbi atık yönetimi konusunda eksiklikler tespit edilmiştir. Çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur. Bunlar personel, çevre konusundaki bilincin yetersizliği, ekonomik yetersizlik, bütçe gibi cezanın ve öteki yaptırımların uygulanılmasında cezaların caydırıcı olmaması sorunların başında gelmektedir. İş sağlığı ve güvenliği konusu bakımından personellerin gerekli olan ekipmanları kullanımlarında özenli olarak davranmadıkları gözlemlenmektedir. Elektronik takip, numaralandırma vb. birtakım metotlar geliştirilerek ilgili atıkların nereden geldiği gibi atığın hangi yerden geldiği belirlenip gerekli cezai yaptırımların uygulanması gerekmektedir. Tıbbi atık yönetim planını hazırlayan çalışanların, gerekli olan eğitimleri alabilmesi için merkez ve ilçelerde olan belediyelerin ilgili kuruluşlar ile işbirliği yapmaları gerekir. Çevre müdürlüklerinin sağlık kuruluşlarına ziyaret ile denetim periyotunu sıklaştırması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
These data are the medical waste management methods of hospitals located in the city center and districts of Sivas province. The aim is to identify the possible problems that may exist within the scope of medical waste management, the amount of medical waste, and the medical waste management of each Healtcare Institution, and to propose solutions if there are any problems. Official medical waste data were obtained by obtaining offical permission from the relevant persons of the Sivas Provincial Health Directorate and hospitals. As waste quantities, the annual total Medical Waste amounts for the five-year period between 2017 and 2021 were officially taken and evaluated, ensuring the same time period for each unit. As a result of the evaluations, it was determined that the amount of medical waste per person (bed) was the highest in Sivas Numune Hospital and the lowest in İmranlı Disrict Integrated Hospital; that the amount of medical waste per person in Gölova disrict, despite its low popülation, was much higher than in Hafik district, which is closer to the center; and that the amount of medical waste per person in Gürün district was increasing every year. As a result of the evaluations, deficiencies in medical waste management were identified. Various solution suggestions have been presented. The main problems are the lack of personnel, environmental awaneress, economic inadequacy, budget, and the lack of deterrent effect of penalties and other sanctions. It is observed that personnel do not act carefully in using the necessary equipment in terms of occupational health and safety. It is necessary to develop some methods such as electronic tracking, numbering, etc., to determine where the waste comes from and to apply the necessary penal sanctions. Municipalities in the center and districts need to cooperate with relevant organizations so that employees who prepare the medical waste management plan can receive the necessary training. Environmental directorates need to increase the frequency of inspections by visiting health institutions.