İlkokul 3. sınıf fen bilimleri dersinde Scamper tekniğinin duyuşşsal öğrenme bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the Scamper technique in the context of affective learning in the 3rd grade elementary school science lesson
  1. Tez No: 995647
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KUTLU ABU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yaratıcı düşünme, yașamın hemen her alanında bireylere önemli kazanımlar sağlayan bir olgudur. Eğitim alanında yaratıcı düşünme de bireysel ve toplumsal gelişim adına son derece değerlidir. Çalışma kapsamında yaratıcı düşünme tekniklerinden biri olan Scamper tekniğine odaklanılarak bu tekniğin fen bilgisi dersine yönelik algı, derse yönelik tutum ve sorumluluğa etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden iç içe karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 öğretim yılında Muğla ili Menteşe ilçesindeki Denizova ilkokulu ve Yerkesik ilkokulu 3. sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 60 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; sınıf etkinliklerine yönelik algı ölçeği, fen bilgisi dersi tutum ölçeği, fen bilimleri dersi odaklı öğrenci sorumluluk ölçeği ve görüşme formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 22, nitel verilerin analizinde ise MAXQDA 20 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ise Scamper tekniğinin fen bilimleri dersine yönelik algı, tutum ve sorumluluk, düzeylerinde önemli kazanımlar sağladığı görülmüş ve deney grubu lehine anlamlı farklılıkların olduğu ortaya konmuştur. Buna bağlı olarak da Scamper tekniğinin Fen Bilimleri dersinde farklı seviye ve ünitelerde kullanımının faydalı olabileceği önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Creative thinking is a phenomenon that provides important gains to individuals in almost every aspect of life. Creative thinking in the field of education is also extremely valuable for individual and social development. Within the scope of the study, it is aimed to focus on the Scamper technique, one of the creative thinking techniques, and to examine the effect of this technique on perception, attitude and responsibility towards science class. The mixed research method nested mixed design was used in the research. In the quantitative dimension of the research, a pre-test post-test control group quasi-experimental design was used, and in the qualitative dimension, a case study design was used. The study group of the research consists of a total of 60 students studying in the 3rd grade of Denizova Primary School and Yerkesik Primary School in the Menteşe district of Muğla province in the 2022-2023 academic year. As data collection tools; perception scale for classroom activities, Science course attitude scale, Science course focused student responsibility scale and interview form were used. SPSS 22 was used in the analysis of quantitative data, and MAXQDA 20 was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was found that the Scamper technique provided significant gains in the perception, attitude and responsibility levels towards science lessons, and these gains were supported statistically, revealing significant differences in favor of the experimental group. Accordingly, it can be suggested that the use of the Scamper technique in different levels and units in the Science course may be useful.