İnternet haber sitelerinin yeni medya performans analizi: İzmir ili üzerine uygulama
New media performance analysis of online news portals: A case study on Izmir province
  1. Tez No: 995649
  2. Yazar: GÖKHAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Radyo-Televizyon, Journalism, Communication Sciences, Radio and Television
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, internet haber sitelerinin yeni medya performans düzeylerini belirlemeye yönelik Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) tabanlı bütünleşik bir yöntem geliştirmek ve uygulamaktır. Dijitalleşme sürecinde medya, geleneksel tek yönlü iletişim anlayışından, etkileşim, katılım, yenilikçilik ve kullanıcı odaklılık gibi unsurları ön plana çıkaran yeni medya yapısına dönüşmüştür. Bu bağlamda, internet haber sitelerinin performanslarının tek ölçüt üzerinden değerlendirilmesi yetersiz kalmakta; çok boyutlu ve analitik performans ölçüm yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırmada öncelikle geleneksel medya ve yeni medya kavramları kuramsal olarak incelenmiş, ardından literatür ve uzman görüşleri doğrultusunda on adet yeni medya performans kriteri belirlenmiştir. Yeni medya performans analizinde, Interval-Valued Spherical Fuzzy (IVSF) kümeler, MPSI ve MABAC yöntemlerinin bütünleşimi olan IVSF-MPSI-MABAC yaklaşımı kullanılmıştır. IVSF kümeler, belirsiz ve öznel uzman değerlendirmelerinin sayısallaştırılmasını sağlarken, IVSWAM operatörü uzman görüşlerini bütünleştirmiştir. MPSI yöntemi kriter ağırlıklarını belirlemiş ve MABAC yöntemi internet haber sitelerinin performans değerlerini hesaplayarak sıralamayı gerçekleştirmiştir. Uygulama, İzmir'de faaliyet gösteren beş yerel internet haber sitesi ve sekiz uzman üzerinden yapılmıştır. Analiz sonuçları, Yenilikçilik ve Adaptasyon Yeteneği kriterinin en yüksek öneme sahip olduğunu, Erişim ve Kitle Büyüklüğü kriterinin ise en düşük önemde olduğunu göstermiştir. İnternet Haber Sitesi-3, diğerlerine kıyasla en yüksek performans değerine sahip olarak belirlenmiştir. Duyarlılık analizleri sonuçları, yöntemin güvenilir ve tutarlı olduğunu desteklemiştir. Sonuç olarak, araştırma yeni medya performans ölçümüne bütünleşik bir bakış açısı kazandırmakta ve internet haber sitelerinin performans değerlendirmesinde ÇKKV tabanlı alternatif bir yöntem önermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to develop and implement a multi-criteria decision-making (MCDM) based integrated approach to assess the new media performance levels of online news websites. With the rapid digitalization of the media landscape, traditional one-way communication models have shifted toward new media structures that emphasize interaction, user participation, innovation, and user-centricity. In this context, evaluating the performance of online news platforms using a single criterion is insufficient, highlighting the need for comprehensive, multi-dimensional, and analytical performance assessment methods. The study first examines traditional and new media concepts from a theoretical perspective. Subsequently, ten new media performance criteria were identified based on literature review and expert opinions. For performance analysis, the study proposes an integrated IVSF-MPSI-MABAC method, combining Interval-Valued Spherical Fuzzy (IVSF) sets, Modified Preference Selection Index (MPSI), and Multi-Attributive Border Approximation Area Comparison (MABAC). IVSF sets allow the quantification of uncertain and subjective expert evaluations without information loss, while the IVSWAM operator integrates these evaluations. MPSI is employed to determine the relative weights of performance criteria, and MABAC calculates and ranks the performance scores of online news platforms. The proposed approach was applied to five local online news websites in İzmir, evaluated by eight experts. Results indicate that Innovation and Adaptation Capability is the most influential criterion, whereas Access and Audience Size has the lowest importance. Among the platforms, Online News Website-3 achieved the highest new media performance score. Sensitivity analyses confirm the robustness and reliability of the proposed method. In conclusion, this study provides a comprehensive framework for assessing new media performance, offering an MCDM-based alternative approach for evaluating online news websites and supporting decision-making in a dynamic media environment.