Economic evaluation of smoking cessation interventionsfor pregnant women
Gebe kadınlara yönelik sigara bırakma müdahalelerinin ekonomik değerlendirmesi
- Tez No: 995681
- Danışmanlar: PROF. DR. HUGH MCLEOD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Ekonomi, Healthcare Management, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Bırmıngham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
Özet
Gebelikte sigara kullanımı (GSK), yüksek sağlık bakım maliyetleri oluşturan ve sağlık eşitsizlikleriyle ilişkili önemli bir sağlık sorunudur. Mevcut GSK müdahalelerinin genellikle uygun maliyetli olduğu tespit edilmiştir, ancak bu müdahalelerin kapsamı, içeriği ve sonuçları oldukça sınırlıdır. Bu tez, hedefler (sigarasız hanelere ulaşmak veya gebe kadınlarda sigara içme oranını azaltmak), içerik (daha yüksek mali teşvikler ve daha yoğun davranışsal destek) ve müdahale süresi gibi unsurları göz önünde bulundurarak“optimum”GSK müdahalelerinin özelliklerini belirlemek amacıyla kanıt üretmeyi hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda, partnerlerin sigara içmesi ve tüketilen sigara sayısını da içerecek şekilde Markov temelli bir ekonomik model geliştirilmiştir. Sistematik bir yazın incelemesi, ek sağlık koşullarının modele dahil edilmesi konusunda yol gösterici olmuştur. Mevcut kanıtlara dayanarak, üç varsayımsal müdahale tasarlanmış ve bu müdahalelerin sonuçları, sağlık bakım maliyetleri ile standart National Health Services (NHS) bakımıyla karşılaştırıldığında uzun vadeli maliyet etkinliği değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme maliyet fayda (cost utility) analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, uluslararası bir kamu sağlığı kuruluşunda gerçekleştirilen nitel bir çalışma, düşük ve orta gelirli ülkelerdeki GSK müdahalelerine yönelik yüksek gelirli ülkelere dayalı ekonomik kanıtların uygulanabilirliğini incelemiştir.Ekonomik modelleme, değerlendirilen müdahalelerinin erişimi büyük ölçüde genişleteceğini, sigara içmeyi azaltacağını, eşitsizlikleri gidereceğini ve maliyet etkili olacağını ortaya koymuştur. Bu araştırmaya dayalı SDP müdahalelerinin Birleşik Krallık'ta uygulanması önem arz etmektedir, müdahaleler düşük ve orta gelirli ülkelerde de uygulanabilirlik potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Smoking during pregnancy (SDP) is a significant health problem, associated with high healthcare costs and health inequalities. Current SDP interventions are typically cost-effective, but their uptake, content and outcomes are very limited. This thesis aimed to produce evidence to identify the characteristics of 'optimum' SDP interventions, relating to aims (achieving smoke-free households or reducing smoking in the pregnant woman), content (higher financial incentives and more intense behavioural support) and longer duration. A Markov-based economic model was developed, which extended an existing model by incorporating partners' smoking and the number of cigarettes consumed. A systematic umbrella review informed inclusion of additional health conditions. Three hypothetical interventions were designed based on available evidence, and cost-utility analysis was undertaken to assess their outcomes, healthcare costs and long-term cost-effectiveness compared to standard NHS care. Additionally, a qualitative study in an international public health organisation explored the applicability of high-income country based economic evidence on SDP interventions in low and middle-income countries (LMICs). The economic modelling found that the hypothetical cessation interventions would greatly extend reach, reduce smoking, address inequalities, and be cost-effective. Piloting of SDP interventions based on this research would be warranted by UK policy-makers, and the findings have potential applicability to LMICs settings.