Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin akıllı telefon ve internet kullanım düzeylerinin belirlenmesi
Determination of smart phone and internet usage levels of Kocaeli University Faculty of Medicine students
- Tez No: 654945
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: İlk zamanlarda daha çok akademik araştırma ya da bilgiye erişim için kullanılan internet hayatımızda bir çok kolaylık sağlamaktadır. İnternetin akıllı cep telefonları üzerinden kullanımının yaygınlaşmasıyla da hem internet hem akıllı cep telefonları hayatımızın vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Ancak bununla birlikte uzun süreli kullanımları bağımlılığa neden olabilmektedir. Çalışmada; öğrencilerin akıllı telefon ve internet kullanım düzeylerinin belirlenmesi, bağımlılık düzeyleri yüksek çıkan öğrencilerin alkol ve sigara bağımlılığı gibi diğer bağımlılık türleri ile arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2017-2018 eğitim öğretim yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri arasında gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere, sosyodemografik özellikleri, sigara, alkol kullanım durumları, akıllı telefon ile internet kullanım özellikleri ve bunlara bağlı yaşadıkları sıkıntılarla ilgili 70 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken Ortalama, Standart Sapma, Oran, Minimum, Maksimum değer gibi tanımlayıcı metodlar kullanıldı, sonuçlar tablo ve grafiklerle gösterildi. Bulgular: Öğrencilerin yaş ortalaması 21,25 ± 2,028 (en düşük= 16, en yüksek= 30) idi. Araştırmaya katılanların 535'i (%57,6) kadın, 394'ü (%42,4) erkekti. İnternet kullanımı açısından sınırlı semptom/semptom gösteren hem erkek ve hem de kadın öğrencilerde akıllı telefon bağımlılığı riski açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sigara ve alkol bağımlılığı açısından yüksek risk grubunda değerlendirilen öğrenciler ile internet kullanımı açısından sınırlı semptom/semptom gösteren grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sonuç: Öğrencilerin erken yaşta cep telefonuna sahip oldukları ve günlerinin önemli bir kısmını internet ya da akıllı cep telefonunda geçirdikleri görüldü. Uzun süreli cep telefonu ya da internet kullanımının olası zararları hakkında ebeveynlere ve özellikle genç nüfusa yönelik bilgilendirmeler yapılması gerekmektedir. Birçok bağımlılığın birbiri ile ilişkisi olabileceği de akılda bulundurulması gerekmektedir. Daha kapsamlı çalışmaların, standardizasyonu sağlamak için objektif tanı kriterlerinin ortaya çıkarılmasında faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The internet, which was used mostly for academic research or access to information in the early days, provides a lot of convenience in our lives. With the widespread use of the internet via smart mobile phones, both the internet and smart mobile phones have become indispensable parts of our lives. However, their long-term use can cause addiction. In the study; it was aimed to determine the smartphone and internet usage levels of the students and the relationship between the students with high addiction levels and other addiction types such as alcohol and cigarette addiction. Method: The study was performed among Kocaeli University Faculty of Medicine students in the 2017-2018 academic year. A questionnaire consisting of 70 questions related to the socio-demographic characteristics, smoking, alcohol use, smartphone and internet usage characteristics and the problems they experienced was administered to the students. Descriptive methods such as Average, Standard Deviation, Ratio, Minimum, Maximum value were used while evaluating the study data, and the results were displayed in tables and graphics. Results: The average age of the students was 21.25 ± 2.028 (lowest = 16, highest = 30). 535 (57.6%) of the participants were female and 394 (42.4%) were male. A statistically significant difference was found in terms of smartphone addiction risk in both male and female students who showed limited symptoms/symptoms in terms of internet use. A statistically significant difference was found between the students who were considered in the high-risk group for smoking and alcohol addiction and the group with limited symptoms/symptoms in terms of internet use. Conclusion: It was observed that the students had mobile phones at an early age and spent most of their days on the internet or smart mobile phones. Parents and especially the young population should be informed about the possible harms of long-term mobile phone or internet use. It should also be kept in mind that many addictions can be related to each other. It is thought that more comprehensive studies will be useful in revealing objective diagnostic criteria to ensure standardization.