Hemşirelik öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı düzeyleri ile ruhsal durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital game addiction levels and mental status of nursing students
- Tez No: 1017085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN BABAOĞLU GÜLSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı düzeyleri ile ruhsal durumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Günümüzde dijital oyunların yaygınlaşmasıyla birlikte oyun oynama davranışı bazı bireylerde kontrol kaybına dönüşebilmekte ve akademik, sosyal ve psikolojik alanlarda olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun akademik stres, sosyal uyum sorunları ve teknolojik araçlara kolay erişim nedeniyle dijital oyun bağımlılığı açısından risk grubunda olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle araştırmada hemşirelik öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığı düzeyleri ile genel ruh sağlıkları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikte olup bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören 229 hemşirelik öğrencisi ile yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde Tanıtıcı Bilgi Formu, Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ve Genel Sağlık Anketi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği puan ortalaması 36,20±16,65, Genel Sağlık Anketi puan ortalaması ise 2,94±3,20 olarak bulunmuştur. Ruh sağlığı açısından değerlendirildiğinde öğrencilerin %31,4'ünün yüksek risk grubunda bulunduğu saptanmıştır. Araştırmanın en önemli bulgusu, dijital oyun bağımlılığı düzeyi arttıkça ruh sağlığında bozulma riskinin de artmasıdır. Sonuç olarak çalışma, hemşirelik öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığının ruhsal sağlık üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Bu nedenle üniversite öğrencilerine yönelik farkındalık çalışmaları yapılması, riskli bireylerin erken dönemde belirlenmesi ve koruyucu ruh sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between digital game addiction level sand mental status of nursing students. With the wide spreaduse of digital games today, gamingbehavior can leadto a loss of control in some individual sand cause negative consequences in academic, social, and psychological areas. University students, in particular, are considered to be at risk for digital game addiction due to intense academic stress, social adjustment problems, and easy accessto technological tools. Therefore, the relationship between digital game addiction level sand general mental health of nursing students was evaluated in this study. The research is descriptive, cross-sectional, and correlational in nature and was conducted with 229 nursing students studying at a foundation university. The Demographic Information Form, the Digital Game Addiction Scale for University Students, and the General Health Question naire were used in the data collection process. According to the research results, the average score of the students on the Digital Game Addiction Scale was 36.20±16.65, and the average score on the General Health Question naire was 2.94±3.20. When evaluated from a mental health perspective, it was determined that 31.4% of the students were in the high-risk group. The most important finding of the study is that as the level of digital game addiction increases, the risk of deterioration in mental healthal so increases. In conclusion, the study showed that digital game addiction has negative effects on the mental health of nursing students. Therefore, it is recommended that awareness campaigns be conducted for university students, at-risk individuals be identified early, and preventive mental health services be developed.