Öğretmenlerin otantik liderlik algıları ile duygusal emek ve akademik iyimserlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between teachers' perceptions of authentic leadership and emotional labor and academic optimism
- Tez No: 995688
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM AKIN KÖSTERELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Okul yöneticilerinin sergilediği liderlik anlayışı, öğretmenlerin mesleki deneyimlerini, iş yaşamlarını ve duygusal süreçlerini doğrudan etkilemektedir. Özellikle otantik liderlik, şeffaflık, güven ve etik değerlere dayalı yaklaşımıyla öğretmenlerin iş ortamında kendilerini daha rahat ifade etmelerine olanak tanımaktadır. Akademik iyimserlik, öğretmenin okul örgütü içindeki başarıyı yakalama potansiyeline ilişkin inancını ifade ederken, öğretmenler mesleki rollerini yerine getirirken yoğun biçimde duygusal emek harcamaktadırlar. Bu bağlamda, yöneticilerin otantik liderlik davranışları ile öğretmenlerin duygusal emek ve akademik iyimserlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi, eğitim örgütlerinde kurumsal verimlilik ve öğretmenlerin bireysel iyilik hali açısından önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmada, öğretmenlerin okul yöneticilerinin sergilediği otantik liderlik davranışlarına yönelik algılarının, öğretmenlerin akademik iyimserlik ve duygusal emek düzeyleriyle ilişkisi incelenmiştir. Araştırma, 2024-2025 Eğitim Öğretim yılında Mardin il merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğüne kayıtlı ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 238 öğretmen ile yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle desenlenen araştırmanın veri analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Walumbwa (2008) vd. tarafından geliştirilen, Tabak (2012) vd. tarafından Türkçe'ye uyarlanan Otantik Liderlik Ölçegi ve Diefendorff vd. (2005) tarafından geliştirilen, Basım ve Beğenirbaş (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Duygusal Emek Ölçeği, Wayne K. Hoy (2006), tarafından geliştirilen, Çoban ve Demirtaş (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlaması gerçekleştirilen Akademik İyimserlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde; öğretmenlerin otantik liderlik algılarının orta düzeyin üzerinde olduğu, duygusal emek unsurunda derinden rol yapma ve doğal duygular düzeylerinin yüksek, yüzeysel rol yapma alt boyutunun ise düşük olduğu görülmüştür. Akademik iyimserlik düzeylerinin genel olarak düşük olduğu, cinsiyete göre yalnızca güven boyutunda erkek öğretmenler lehine anlamlı bir fark bulunduğu belirlenmiştir. Her üç değişken arasındaki ilişkinin ise düşük düzeyde ancak pozitif yönde ve anlamlı olduğu görülmüştür. Otantik liderliğin toplam puanı ile akademik iyimserliğin güven ve akademik vurgu boyutları arasında pozitif; öz yeterlik ile ise negatif yönde zayıf ilişkiler saptanmıştır. Buna karşılık, otantik liderlik ile duygusal emek düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki belirlenmemiştir. Duygusal emek ile akademik iyimserlik arasındaki ilişkiler incelendiğinde ise yalnızca doğal duygular boyutunda anlamlı bir ilişki gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The leadership styles exhibited by school administrators directly influence teachers' Professional experiences, work lives and emotional processes. Specifically, authentic leadership with its emphasis on transparency, trust and ethical values, enables teachers to Express themselves more freely in the work place. While acaemic optimism represents a teacher's belief in the potential for success with in the schoool organzation, teachers also exert significant emotional labor while fulfilling their Professional roles. In this context, examining the realationship between administrators' authentic leadership behaviors and teachers' levels of emotional labor and academic optimism constitutes a vital research area for institutional productivity and individual well-being in educational organizations. This study investigated the relationship between teachers' perceptions of authentic leadersip baheviors and their levels of academic optimism and emotional labor. The research was conducted with 238 teachers working in primary, secondary and highschool affiliated with the Provincial Directorate of National Education in Mardin during the 2024-2025 academic year. Designed using the relational survey model, a quantitave research method, the study utilized descriptive statiatics and Pearson Product-Moment Correlation ansalysis for data evaluation. The data collection instruments included the Authentic Leadership Questionnaire developed by Walumbwa et al. (2008) and adapted into Turkish by Tabak et al. (2012); the Emotional Labor Scale developed by Diefendorff et al. (2005) and adapted by Basım and Beğenirbaş (2012); and the Academic Optimism Scale developed by Wayne K. Hoy (2006) and adapted by Çoban adn Demirtaş (2011). The results indicateed that teachers' perceptions of authentic leadership were above moderate levels. Regarding emotional labor, levels of“deep acting”and“expression of naturally felt emotions”were high, while“surface acting”was low. Academic optimism levels weere generally low, with a significant difference found only in the“trust”dimension in favor of male teachers. Correlations among all three variables were found to be low but positive and significant. A positive relationship was identified between total authentic leaderships cores adn the“trust”and“academic emphasis”dimesnsions of academic optimism, while a weak negative relationship was found with“self-efficacy”. Conversly, no significant relationship was found between authentic leadership and emotional labor. When examining the relationship between emotional labor and academic optimism, a significant relationship was observed only in the dimensions of“naturally felt emotions”.