Trakya coğrafyası ve jeopolitik önemi
The geography and geopolitical importance thrace
- Tez No: 995705
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Avrupa ile tek kara bağlantısı olan Trakya Bölgesi'nin coğrafi özellikleri ve jeopolitik önemi incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı; Trakya'yı sadece Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir“geçiş güzergâhı”veya“köprü”olarak değil, sahip olduğu beşerî, ekonomik ve stratejik potansiyelle“mikro jeopolitik”bir güç merkezi olarak analiz etmektir. Araştırmada jeopolitiği oluşturan unsurlar; değişmeyen (fiziki coğrafya), değişen (beşerî ve ekonomik coğrafya) ve zaman faktörleri çerçevesinde ele alınmıştır. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını kontrol eden konumu, üç tarafının denizlerle çevrili olması ve topoğrafik yapısının ulaşım ağlarına elverişliliği bölgenin değişmeyen stratejik avantajları olarak tespit edilmiştir. Değişen unsurlar açısından ise; TANAP ve TürkAkım gibi enerji nakil hatlarının geçiş noktası olması, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Hızlı Tren projeleriyle“Demir İpek Yolu”na entegrasyonu ve sanayi üretim kapasitesi, bölgenin jeoekonomik önemini artırmıştır. Çalışma sonucunda; Trakya Bölgesi'nin Türkiye'nin ulusal güç kapasitesine doğrudan etki eden hayati bir“kalpgâh”olduğu belirlenmiştir. Ancak Ergene Havzası'ndaki çevre kirliliği, sınır aşan sular kaynaklı taşkın riskleri ve düzensiz göç hareketleri, bölgenin jeopolitik hassasiyetini artıran temel tehditler olarak öne çıkmaktadır. Trakya'nın güvenliği ve kalkınması, sadece bölgesel değil, ulusal güvenlik stratejilerinin de merkezinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the geographical characteristics and geopolitical importance of the Thrace Region, which is Türkiye's only land connection with Europe, have been examined. The main aim of the study is to analyze Thrace not only as a“transit route”or“bridge”between the Asian and European continents but also as a“micro-geopolitical”power center with its human, economic, and strategic potential. In the research, the elements constituting geopolitics have been discussed within the framework of unchanging (physical geography), changing (human and economic geography), and time factors. Its location controlling the Istanbul and Çanakkale Straits, being surrounded by seas on three sides, and the suitability of its topography for transportation networks have been identified as the region's unchanging strategic advantages. In terms of changing elements; being the transit point for energy transmission lines such as TANAP and TurkStream, its integration into the“Iron Silk Road”with the 1915 Çanakkale Bridge and High-Speed Train projects, and its industrial production capacity have increased the geoeconomic importance of the region. As a result of the study, it has been determined that the Thrace Region is a vital“Heartland”that directly affects Türkiye's national power capacity. However, environmental pollution in the Ergene Basin, flood risks caused by transboundary waters, and irregular migration movements stand out as the main threats increasing the geopolitical sensitivity of the region. The security and development of Thrace are at the center of not only regional but also national security strategies.