İşgücü dinamikleri analizi: Merzifon örneği
Labor force dynamics analysis: The Merzifon example
- Tez No: 995710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA FİRUZE ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
İşgücünün tek kaynağının insan olması, bu kavramı son derece değerli kılmaktadır. İstihdamda yer almak, yalnızca Türkiye'de değil, tüm dünyada, ekonomik koşullar içerisinde geçimini sağlamak için bir gerekliliktir. Bu açıdan, işgücünün yapısının ve sahip olması gereken niteliklerin bilinmesi, işçi ve işveren arasındaki bağı istihdam temelinde kurabilecektir. İşgücüne yönelik analizlerin mikro düzeyde yapılması, istihdam yapısı ve işsizlik gibi göstergelerin sebeplerinin daha gözle görülür olmasını sağlaması bakımından değerlidir. Merzifon ilçesi, üretim kapasitesi yüksek, bölgesel ekonomide önemli bir yükü taşıyan; ancak idari olarak şehir statüsünde bulunmadığından akademik araştırmalarda yeterince ele alınmayan ve istatistiksel verileri sınırlı olan büyük ilçeler arasında yer almaktadır. Bu durum, literatürde ilçe ölçeğine yönelik mikro düzeyde işgücü analizi eksikliğine işaret etmektedir. Bu tez çalışması, söz konusu boşluğu doldurmayı amaçlayarak Merzifon özelinde işgücü dinamiklerini, istihdam yapısını ve sektörel işgücü eğilimlerini ayrıntılı biçimde incelemektedir. Bu yönüyle araştırma, yalnızca Merzifon'un ekonomik yapısına ışık tutmakla kalmamakta; aynı zamanda literatürdeki“büyük fakat veri görünürlüğü düşük ilçelerin”ekonomik analizine yönelik metodolojik bir örnek sunarak ilgili yazına anlamlı bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that the sole source of labor is human beings makes this concept extremely valuable. Being employed is a necessity for earning a living within economic conditions, not only in Türkiye but throughout the world. From this perspective, understanding the structure of the workforce and the necessary qualifications can establish a relationship between workers and employers based on employment. Conducting analyses of the workforce at the micro level is valuable because it makes the causes of indicators such as employment structure and unemployment more visible. Merzifon district is among the large districts with high production capacity and a significant role in the regional economy; however, because it does not have city status administratively, it has not been sufficiently addressed in academic research and has limited statistical data. This situation points to a lack of micro-level labor force analysis at the district scale in the literature. This thesis aims to fill this gap by examining the labor force dynamics, employment structure, and sectoral labor force trends in Merzifon in detail. In this respect, the research not only sheds light on the economic structure of Merzifon but also provides a meaningful contribution to the literature by offering a methodological example for the economic analysis of“large districts with low data visibility”.