Türkiye'de asgari kurumlar vergisi uygulanmasının vergi uyumu çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the implementation of minimum corporate tax in Turkey within the framework of tax compliance
- Tez No: 995726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİMAH YUSUFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Maliye politikası, ekonomik istikrarın sağlanması, tam istihdama ulaşılması ve fiyat istikrarının temin edilmesi amaçları doğrultusunda kamu harcamaları ve kamu gelirleri gibi araçlardan yararlanmaktadır. Kamu gelirleri içerisinde vergiler, borçlanmanın faiz ve geri ödeme yükü yaratması nedeniyle, devletler açısından en temel ve sürdürülebilir finansman kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Bununla birlikte, vergi yükündeki artış, mükelleflerin vergilendirmeye ilişkin yaklaşım ve davranışsal eğilimlerini olumsuz yönde etkileyerek vergiye gönüllü uyumun zayıflamasına neden olabilmektedir. Vergiye gönüllü uyumun sağlanması, kamu gelirlerinin sürekliliği ve mali disiplin açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda devletler, vergi uyumunu artırmaya yönelik çeşitli düzenleme ve politikalar geliştirmektedir. Türkiye'de uygulamaya konulan yurt içi asgari kurumlar vergisi düzenlemesi de bu çerçevede değerlendirilebilecek önemli bir vergisel uygulamadır. Bu çalışmada, vergilemede uyumu etkileyen temel faktörler teorik ve mevzuat çerçevesinde ele alınmakta; ayrıca yurt içi asgari kurumlar vergisi uygulamasının, mükelleflerin vergiye uyum davranışları üzerindeki olası etkileri Türkiye uygulaması ve güncel düzenlemeler çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Fiscal policy makes use of instruments such as public expenditures and public revenues in order to ensure economic stability, achieve full employment, and maintain price stability. Among public revenues, taxes stand out as the most fundamental and sustainable source of financing for governments, as borrowing creates interest and repayment burdens. However, increases in the tax burden may negatively affect taxpayers' attitudes and behavioral tendencies toward taxation, leading to a weakening of voluntary tax compliance. Ensuring voluntary tax compliance is of great importance for the continuity of public revenues and the maintenance of fiscal discipline. In this context, governments develop various regulations and policies aimed at increasing tax compliance. The domestic minimum corporate tax regulation implemented in Turkey constitutes an important fiscal policy instrument that can be evaluated within this framework.This study examines the main factors affecting tax compliance within a theoretical and legislative framework and analyzes the potential effects of the domestic minimum corporate tax implementation on taxpayers' tax compliance behavior within the context of Turkey's practice and recent regulatory developments. In this regard, concepts related to tax compliance are discussed, the structure of the Turkish tax system is evaluated, and the domestic minimum corporate tax is analyzed in relation to both global developments and national tax policies. The study aims to contribute to the literature by providing a comprehensive assessment of the relationship between the minimum corporate tax and tax compliance in Turkey.