Türkiye'de modern girişimcilik üzerine Orhan Kemal'in Eskici ve Oğulları romanı üzerinden bir araştırma
A research on modern entrepreneurship in Turkey through Orhan Kemal's novel The Ragman and His Sons
  1. Tez No: 995766
  2. Yazar: MÜŞERREF GÜL ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERCAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Edebiyat ile iktisat, farklı disiplinler olarak değerlendirilse de edebî eserlerin yazıldıkları dönemin iktisadi, toplumsal ve siyasal yapısını yansıttığı görülmektedir. Romanlar, yalnızca bireysel hikâyeleri değil, aynı zamanda üretim biçimleri, sınıfsal ilişkiler, girişimcilik anlayışı ve ekonomik zihniyet gibi unsurları da olay örgüsü içerisinde okuyucuya aktarmaktadır. Bu bağlamda edebî eserler, iktisadi yapıların ve toplumsal dönüşümlerin anlaşılmasında önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bu çalışmada, Orhan Kemal'in“Eskici ve Oğulları”romanından esinlenerek o döneme ait bulgular çerçevesinde Girişimcilik konusu detaylı şekilde ele alınmıştır. Araştırma kapsamında tarımda makineleşme, sanayileşme süreci, emek-sermaye ilişkileri, küçük esnaf yapısı ve aile işletmeciliği gibi unsurlar incelenmiştir. Romanın olay örgüsü içerisinde girişimcilik sürecini etkileyen aile faktörü, kuşak çatışmaları, sermaye yetersizliği, plansızlık, deneyim eksikliği ve verimlilik sorunları analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, romanda girişimciliğin yalnızca bireysel bir çaba olmadığı, bununla birlikte aile yapısı, kültürel değerler, dönemin iktisadi koşulları, sermaye eksikliği ve kuşaklar arası farkların doğrudan girişimcilikle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Aile işletmeciliğinin girişimcilik üzerinde belirleyici bir rol oynadığı, otoriter aile yapısının bireylerin karar alma süreçlerini ve yenilikçi girişimlerini sınırladığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, plansız hareket edilmesi, pazar araştırmasının yapılmaması ve deneyim eksikliği gibi faktörlerin girişimcilik sürecini olumsuz etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca“Eskici ve Oğulları”romanı, yazıldığı dönemin girişimcilik anlayışını ve iktisadi zihniyeti yansıtan önemli bir edebî eser olduğu söylenebilir. Bu çerçevede, edebiyat eserlerinin ekonomik ve toplumsal süreçleri yansıtma gücüne dikkat çekerek Edebiyat-İktisat ilişkisi kapsamında Girişimcilik konusuna yeni bir bakış açısı kazandırılmıştır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde yapılandırılmış olup verilerin analizinde metin analizi ve betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although literature and economics are generally regarded as distinct disciplines, literary works are seen to reflect the economic, social, and political structures of the periods in which they were written. Novels convey not only individual stories but also elements such as modes of production, class relations, understandings of entrepreneurship, and economic mentality within their narrative structures. In this sense, literary works constitute an important source for understanding economic structures and social transformations. In this study, the concept of entrepreneurship is examined in detail within the framework of findings related to the period, inspired by Orhan Kemal's novel“The Ragman and His Sons”. Within the scope of the research, factors such as mechanization in agriculture, the process of industrialization, labor–capital relations, the structure of small tradesmen, and family entrepreneurship are analyzed. The family factor influencing the entrepreneurial process within the novel's plot, intergenerational conflicts, lack of capital, poor planning, lack of experience, and productivity problems are also examined. As a result of the research, it is determined that entrepreneurship in the novel is not merely an individual effort; rather, it is directly related to family structure, cultural values, the economic conditions of the period, capital shortages, and intergenerational differences. It is concluded that family entrepreneurship plays a decisive role in entrepreneurship, and that an authoritarian family structure limits individuals' decision-making processes and innovative initiatives. In addition, factors such as unplanned actions, lack of market research, and insufficient experience are found to negatively affect the entrepreneurial process. Moreover,“The Ragman and His Sons”can be considered an important literary work that reflects the entrepreneurial understanding and economic mentality of the period in which it was written. Within this framework, by drawing attention to the power of literary works to reflect economic and social processes, a new perspective on entrepreneurship is introduced within the context of the relationship between literature and economics. This study was structured within the framework of qualitative research methodology, and text analysis and descriptive analysis methods were used in the analysis of the data.