Eğitim ve Ar-Ge harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The impact of education and R&D investments on economic growth
- Tez No: 995768
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ŞÜKRÜ MOLLAVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'de eğitim harcamaları ve Ar-Ge yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışma, eğitim harcamalarının işgücünün bilgi-birikimini artırarak; Ar-Ge yatırımlarının ise inovasyon aracılığıyla yeni ürün üretimini teşvik ederek ekonomik büyümeyi desteklediğini varsaymaktadır. Bu amaçla çalışmada 1996-2023 dönemi esas alınarak Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Modele (Autoregressive Distributed Lag-ARDL) yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, eğitim harcamaları ve işgücü değişkenlerinin uzun dönemde ekonomik büyümeyi artırdığı buna karşılık Ar-Ge değişkeninin ise eonomik büyümeyi azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Literatürdeki çalışmalar incelendiğinde gelişmiş ülkelerde Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyüme arasında genellikle doğrudan ve pozitif bir ilişkinin bulunduğu görülmektedir. Görece daha az gelişmiş ülkelerde Ar-Ge harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki, daha belirsiz sonuçlar vermektedir. Bu durum da Ar-Ge harcamaları sonucunda ortaya çıkan yeni ürün ve bu ürünlerin ticarileştirilmesinin sınırlılığının gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkeler açısından ekonomik büyüme üzerinde beklenen pozitif etkiyi ortaya koymadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the impact of education expenditures and R&D investments on economic growth in Turkey. The study assumes that education expenditures support economic growth by enhancing the knowledge accumulation of the labor force, while R&D investments encourage the production of new products through innovation. For this purpose, the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) method is applied using data covering the period 1996–2023. The findings indicate that education expenditures and the labor force variable increase economic growth in the long run, whereas the R&D variable reduces economic growth. A review of the literature shows that in developed countries there is generally a direct and positive relationship between R&D expenditures and economic growth. In relatively less developed countries, however, the relationship between R&D expenditures and economic growth yields more ambiguous results. This situation suggests that, for developing or underdeveloped countries, the limited emergence of new products as a result of R&D expenditures and the constraints on their commercialization prevent the expected positive impact on economic growth from materializing.