Serebral palsili çocukların iletişim işlevleri ve iletişimsel davranışlarının incelenmesi
Communication functions and communicative behaviors of children with cerebral palsy
- Tez No: 995776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMIK YÜCEL BİROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Serebral Palsi (SP) tanılı çocukların iletişim işlevleri ve iletişimsel davranışlarını İletişim Matrisi aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. İletişim Matrisi, çocukların iletişim davranışlarının düzeyini, hedeflerini ve iletişim amaçlarını değerlendirmek için geliştirilmiş bir araçtır. Çalışmada, 4-18 yaş aralığındaki 64 SP'li çocuğun iletişim işlevleri ve iletişimsel davranışları, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (GMFCS) seviyelerine göre betimlenmiştir. Veri toplama sürecinde İletişim Matrisi, Viking Konuşma Ölçeği, El Becerileri Sınıflandırma Sistemi, İletişim Fonksiyonu Sınıflandırma Sistemi ve GMFCS kullanılmış; tüm araçlar yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel ve çıkarımsal istatistik yöntemlerinden faydalanılmış ve SPSS v27 programı kullanılmıştır. Bulgular, SP'li çocukların iletişim işlevlerinin GMFCS seviyelerine göre farklılaştığını ortaya koymuştur. Özellikle GMFCS V seviyesindeki çocuklar, reddetme, elde etme, sosyal beceriler ve bilgi sağlama gibi iletişim işlevlerinde daha düşük performans sergilemiştir. Çocuklar iletişimsel“soyut semboller”ve“dil”seviyelerinde diğer seviyelere kıyasla anlamlı derecede düşük performans göstermiş, ancak vücut hareketleri, erken sesler, yüz ifadeleri ve basit jestler gibi diğer iletişimsel davranışlarında GMFCS seviyeleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmamız SP'li çocukların iletişim performanslarının motor beceri etkilenim düzeyi arttıkça azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the communication functions and communicative behaviors of children with Cerebral Palsy (CP) using the Communication Matrix. The Communication Matrix is a tool developed to assess the level, goals, and purposes of children's communicative behaviors. The study describes the communication functions and behaviors of 64 children with CP, aged 4-18 years, based on their Gross Motor Function Classification System (GMFCS) levels. Data collection involved the use of the Communication Matrix, Viking Speech Scale, Manual Ability Classification System, Communication Function Classification System, and GMFCS, all administered face-to-face. Descriptive and inferential statistical methods were employed for data analysis, utilizing SPSS v27 software. The findings reveal that the communication functions of children with CP vary according to their GMFCS levels. Notably, children at GMFCS Level V exhibited lower performance in communication functions such as refuse, obtain, social interaction, and information seeking/providing. Children showed significantly lower performance in“abstract symbols”and“language”levels compared to other levels, while no significant differences were found across GMFCS levels for behaviors such as body movements, early vocalizations, facial expressions, and simple gestures. The study demonstrates that the communication performance of children with CP decreases as the level of motor impairment increases.