Osteoporozun çene kemiklerindeki radyografik bulgularının bilgisayar yardımı ile incelenmesi
Examining the dental radiographic manifestations of osteoporosis with the aid of computer
  1. Tez No: 99579
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK AKGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA 2001 Hasan Hüseyin YILMAZ Osteoporozun Çene Kemiklerindeki Radyografik Bulgularının Bilgisayar Yardımı ile İncelenmesi Bu çalışmanın amacı; tedaviye başlaması gereken osteoporotik hastalan saptayabilecek kadar hassas ve spesifik bir görüntüleme yöntemi belirleyebilmek ve osteoporozun kötü sonuçlan ortaya çıkmadan önlenmesine yardımcı olmaktı. Böylece, dental radyograflarda osteoporozun erken belirtileri tanımlanabilirse, dişhekimleri bu hastalann hekimleri tarafından takibini sağlayabilecekti. Bu amaçla 25 'i osteoporozlu, 25'i kontrol hastalarından tüm ağız ve panoramik radyograflan alındı. Radyograflar 600 dpi'de dijitalize edildi. NIH image kullanılarak radyograflann dijital görüntülerini iskelet görüntüye indirgeyen bir paket programla görüntüler incelendi. Görüntü ilk olarak tüm ince ve orta skaladaki yapıları elimine etmek için Gaussian fıltresiyle bulanıkl aştırıldı. Bu görüntü orijinalinden çıkanldı. Sonuçta parlaklıktaki varyasyonun büyük çoğunluğunun trabeküllere karşı kemik iliği alanlannın varlığına bağlı olduğu bir görüntü elde edildi. Trabeküllerin görüntüsü iskelet görüntü haline getirildi. Trabekül alanı, her birim alanda terminal ve dal noktalannın sayısını ve diğer derivatif ölçümleri belirlemek için analiz edildi. Kontrol hastalanndaki alveoler kemik trabeküllerinin, osteoporozlulara oranla daha ince ve detaylı olduğu ve anterior 53maksillanın, trabekül yapısındaki değişiklikleri yansıtan en hassas bölge olduğu bulundu. 54
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Examining the Dental Radiographic Manifestations of Osteoporosis with the Aid of Computer The purpose of this study is to define a sensitive and specific imaging technique to determine osteoporotic patients and prevent osteoporosis bad result before their manifestation. In this way, if the early signs of osteoporosis could be defined in dental radiographs, the dentists would be able to ensure the follow up of these patients by physicans. For this purpose panoramic and full mouth intraoral radiographs were obtained from 25 patients with osteoporosis and 25 control patients. All of these radiographs were digitized at 600 dpi. The images were examined with a custom program using NIH image that reduces a digitized image of a radiograph to a skeletonized image. The image is first blurred with a Gaussian filter to remove all fine and medium scale structure. This image is then subtracted from the original and results in an image in which most variation in brightness is due to the presence of trabeculae versus marrow spaces. The image of the trabeculae is then skeletonized and analyzed to determine the number of terminal and branch points per unit area and other derivative measures. It was found that the trabeculae of the alveolar bone in control patients show a finer and detailed structure than those with osteoporosis. As a result the anterior maxilla was found to be the most sensitive site for reflecting changes in the trabecular architecture and morphologic features of alveolar bone for the two groups were defined. 55