Farklı asitler ve ER, Cr; YSGG lazer sistemi ile pürüzlendirilen diş yüzeylerine porselen laminate veneerlerin bağlantılarının karşılaştırılması
Bond strengths of porcelain laminate veneers to different acids Er, CR; YSGG laser conditaned tooth surjaces
- Tez No: 99580
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ AYKENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
6. ÖZET S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2001 Ashhan ÜŞÜMEZ Danışman Doç.Dr. Filiz AYKENT Farklı Asitler Ve Er,Cr: YSGG Lazer Sistemi İle Pürüzlendirilen Diş Yüzeylerine Porselen Laminate Veneerlerin Bağlantılarının Karşılaştırılması Mine yüzeyinin pürüzlendirilmesinde farklı içerikli asitlerin ve lazer ışınlarının kullanılmasının porselen laminate veneerlerin tutuculuklarına olan etkisini incelemek amacı ile yapılan bu çalışmada, 120 adet maksiller santral diş kullanıldı. Bu dişler laboratuar aşamasına kadar, % 0.9'luk serum fizyolojik solüsyonu içerisinde bekletildi. Standart akrilik bloklara alınan dişlerden 80 adetine uygulanacak shear testi için dişin labial yüzeylerinde aşındırma yapıldı. Hazırlanan IPS Empress laminate veneerler disklerin yapıştırılmasından önce örnekler rastgele 20 şerli 4 alt gruba ayrıldı. I. grup örnekler % 37'lik ortofosforik asit ile 15 sn, II. grup örnekler % 10'luk maleik asit ile 15 sn ve III. grup örneklerde lazer ışınlarının yüzeyde 15 sn gezdirilmesi ile pürüzlendirme yapıldı. Son gruptaki 20 adet örnek ise hiçbir pürüzlendirme işlemi yapılmadan kontrol grubu olarak ayrıldılar. Microtensile testi için kalan diğer 40 adet diş yüzeylerine de laminate veneer uygulaması için kaviteleri açıldı. Yine örnekler rastgele 4 alt gruba ayrıldı ve gruplara aynı şekilde pürüzlendirme işlemleri uygulandıktan sonra IPS Empress laminate veneerleri yapıştırıldı. 68Microtensile testi için her örnekten, biri servikal bölgeden diğeri insizal bölgeden olmak üzere 1.2xl.2mm boyutlarında 2'şer kesit alındı. Bu kesitlere çekme kuvveti uygulandı ve kopma sırasında elde edilen değerler kaydedildi. Shear testinde ise porselen laminate disk-diş yüzeyinin birleşim kenarından, diş yüzeyine paralel olacak şekilde itme kuvveti uygulandı ve elde edilen kopma değerleri kaydedildi. Microtensile testinden elde edilen verilere önce çift yönlü varyans analizi arkasındanda Tukey HSD ve Duncan istatistiksel analizleri uygulandı. Shear testinden elde edilen verilere de önce Kruskal-Wallis analizi uygulandı ve takiben de Mann- Whitney U testi uygulandı. % 37 konsantrasyonundaki fosforik asit ve Er:Cr:YSGG hidrokinetik lazer sistemi ile pürüzlendirilen gruplarda porselen laminate veneer tutuculukları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. % 10'luk maleik asit ve % 37'lik fosforik asit ile pürüzlendirilen gruplarda porselen laminate veneer tutuculukları arasında microtensile testi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, shear testi sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Her iki test sonucuna göre en zayıf bağlantıyı sağlayan grubun kontrol grubu olduğu ortaya çıkarılmıştır. Uygulanması kolay ve daha az zaman alıcı olan lazer sistemi ile pürüzlendirilen diş yüzeyine porselen laminate veneerlerin bağlanma dayanıklılığının, rutin olarak kullanılan %37'lik fosforik asit ile elde edilen bağlanma dayanıklılığından istatistiksel olarak farklı olmadığı göz önüne alınırsa, lazerle pürüzlendirmenin klinikte kullanımı da tavsiye edilebilir. 69
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Bond Strengths of Porcelain Laminate Veneers to Different Acids and Er,Cr:YSGG Laser Conditioned Tooth Surfaces This study used 120 human maxillary central incisors to evaluate the bond strengths of porcelain laminate veneers to different acid and laser conditioned tooth surfaces. The teeth were stored in 0.9% saline solution until the laboratory procedure. Labial surfaces of 80 teeth that were embedded in acrylic blocks were ground in enamel. These teeth were divided into 4 groups of 20 each before bonding of IPS Empress laminate veneers and received following surface treatments; 1) 37% orthophosphoric acid for 15 sec, 2) 10% maleic acid for 15 sec, 3) laser irradiation from an Er,Cr:YSGG laser unit for 15 sec, and 4) no surface treatment to serve as control. Cavity preparation was carried out on labial surfaces of remaining 40 teeth for microtensile testing. These teeth were also divided into 4 groups of 1 0 each that received above-mentioned surface treatments. IPS Empress laminate veneers were bonded thereafter. Shear bonding force was determined as the maximum amount of force required to take of the porcelain disc from tooth surface when a force was applied to the disc-tooth interface with a chisel edge plunger parallel to the tooth surface. One section from cervical and incisal each measuring 1.2X1.2 mm were prepared from each microtensile sample. These sections were subjected to tensile testing and failure values were recorded. Shear test values were statistically evaluated using Kruskal-Wallis test, which revealed significant differences between groups. Further Mann- Whitney test was used to locate these differences. Microtensile test values were subjected to a two-way analysis of variance, which revealed significant differences between groups. Further Tukey HSD and Duncan analysis were carried out. 70No statistically significant differences were found between the bond strength of veneers bonded to 37% phosphoric acid and Er:Cr:YSGG laser etched tooth surfaces. Again, no statistically significant differences were found between the bond strength of veneers bonded to 10% maleic acid and 37% phosphoric etched tooth surfaces in microtensile testing while shear test values of the two groups were statistically different. Control group demonstrated the lowest bond strength values in both test groups. Laser conditioning of tooth surfaces are advocated as no statistically significant differences were found between phosphoric acid etching and laser conditioning which is easier and less time consuming. 71