Saf Hukuk Teorisi bağlamında Hans Kelsen'in hukuk, adalet ve demokrasi anlayışı
Hans Kelsen2s conception of law, justice and democracy within the framework of the Pure Theory of Law
  1. Tez No: 995791
  2. Yazar: GÖZDE TEKMİLE BİLİŞLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Hans Kelsen'in Saf Hukuk Teorisi çerçevesinde hukuk düzeninin normatif yapısını ve hukukun meşruiyetini temellendirme biçimini felsefenin ontolojik ve epistemolojik gelişimiyle ilişkilendirerek ele almaktadır. Kelsen'in, hukuku ahlak, siyaset ve sosyolojiden arındırılmış özerk bir normatif sistem olarak ele alarak, modern hukuk teorisinde yarattığı köklü gelişimin arka planı geniş bir yelpazede incelenmektedir. Çalışmada öncelikle Kelsen'in hukuk anlayışının tarihsel ve düşünsel arka planı ele alınmış, ardından normlar hiyerarşisi, grundnorm kavramı ve anayasanın hukuk düzeni içindeki konumu incelenmiştir. Ayrıca Kelsen'in hukuk ile adalet ve ahlak arasına koyduğu mesafenin teorik ve pratik sonuçları değerlendirilmiştir. Bu bağlamda tez, Kelsen'in hukuk teorisinin hem modern anayasa yargısı üzerindeki etkisini hem de yöneltilen eleştiriler ışığında sınırlarını ortaya koymayı ve bilimsel gelişmelerin bunlar üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Anahtar Sözcükler Saf Hukuk Teorisi, Demokrasi, Adalet, Grundnorm, Kurgu Normu, Varsayım Normu.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the normative structure of the legal order and the manner in which legal legitimacy is grounded within the framework of Hans Kelsen's Pure Theory of Law, by relating it to the ontological and epistemological development of philosophy. The background of the fundamental transformation that Kelsen introduced into modern legal theory by conceptualizing law as an autonomous normative system purified from morality, politics, and sociology is analyzed within a broad perspective. In the study, first, the historical and intellectual background of Kelsen's conception of law is examined; subsequently, the hierarchy of norms, the concept of the Grundnorm, and the position of the constitution within the legal order are analyzed. In addition, the theoretical and practical consequences of the distance that Kelsen establishes between law, justice, and morality are evaluated. In this context, the thesis aims to reveal both the influence of Kelsen's legal theory on modern constitutional adjudication and its limitations in light of the critiques directed against it, as well as the effects of scientific developments on these issues. Keywords Pure Theory of Law, Democracy, Justice, Grundnorm, Fictional Norm, Presupposed Norm.