Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde modern yenilenebilir enerji ve enerji yoğunluğunun değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Assessing the modern renewable energy and energy intensity within the framework of sustainable development: The case of Türkiye
  1. Tez No: 995792
  2. Yazar: CEM EMRE KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN KARLILAR PATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Enerji kaynakları modern yaşamın temelini oluşturmaktadır. Küresel çapta, çoğunlukla fosil yakıt kullanımının karbondioksit (CO2) emisyonlarında artışa yol açarak iklim değişikliğini tetiklemesi, bununla mücadele etmeye yönelik politikalar ve girişimlerin geliştirilmesinin aciliyetini ortaya koymaktadır. Buradan hareketle, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SKH) 7 doğrultusunda erişilebilir, temiz ve sürdürülebilir enerjinin teşvik edilmesi, sürdürülebilir kalkınma ve çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye'nin enerji ihtiyacının %80'i fosil yakıtlar tarafından karşılanmaktadır ve bu, küresel iklim krizine katkıda bulunmaktadır. Dolayısıyla, ülkenin mevcut enerji altyapısı göz önüne alındığında, SKH 7'ye ulaşmada Türkiye'nin kaydettiği ilerlemenin ölçülmesi, sürdürülebilir enerji geçişine yönelik çabaların izlenmesi ve politika geliştirilmesi açısından hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, modern yenilenebilir enerji ve enerji yoğunluğunun CO2 emisyonları üzerindeki etkisini 1990-2020 döneminde analiz ederek Türkiye'nin SKH 7'ye ulaşmadaki başarısını ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ampirik analiz için Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Model (ARDL) kullanılmıştır. Analiz sonucunda, modern yenilenebilir enerjinin CO2 emisyonlarını azaltmadaki etkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, enerji yoğunluğu CO2 emisyonlarını arttıran bir faktör olduğu bulunmuştur. Ek olarak, çalışma Türkiye'de Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye bu bulguları dikkate alarak temiz enerji kaynaklarına olan yatırımlarını arttırmalı ve çeşitli politikalar aracılığı ile kullanımlarını teşvik etmelidir.
Özet (Çeviri)
Energy resources are fundamental to contemporary existence. The global reliance on fossil fuels, especially, results in heightened carbon dioxide (CO2) emissions and accelerates climate change, underscoring the critical need for the formulation of policies and initiatives to address this issue. Achieving sustainable development and environmental sustainability relies heavily on promoting clean and affordable energy in accordance with Sustainable Development Goal (SDG) 7. In particular, Türkiye fulfills 80% of its energy requirements through fossil fuels, exacerbating the global climate issue. Thus, in light of the current energy infrastructure, assessing Türkiye's advancement in relation to SDG 7 is essential for supporting initiatives aimed at a sustainable energy transition and formulating relevant policies. This study investigates Türkiye's effectiveness in attaining Sustainable Development Goal 7 through an analysis of the influence of contemporary renewable energy sources and energy intensity on CO2 emissions from 1990 to 2020. This study conducts the Distributed Lag Autoregressive Model (ARDL) for empirical analysis. The findings reveal that modern renewable energy is effective in reducing CO2 emissions. In addition, energy intensity contributes to CO2 emissions. Moreover, the Environmental Kuznets Curve (EKC) hypothesis is valid for Türkiye. Based on the findings, it is recommended that Türkiye should enhance its investments in renewables and promote their utilization through a range of policy measures.