Okul yöneticilerinin yeterlikleri ile liderlik stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school administrators' competencies and leadership styles
- Tez No: 995790
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin yeterlikleri ile liderlik stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kars il merkezi ve ilçelerinde bulunan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde görevli 2967 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 377 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada çok aşamalı ve seçkisiz örnekleme teknikleri kullanılmıştır. Örneklem alma sürecinin birinci aşamasında tabakalı, ikinci aşamasında basit tesadüfi örneklem tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Boyraz (2022) tarafından geliştirilen“Okul Yöneticilerinin Yeterlikleri Ölçeği”ve Akçekoce ve Bilgin (2016) tarafından geliştirilen“Liderlik Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizlerinde T-Testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon testleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda, öğretmen algılarına göre okul yöneticilerinin yeterlik düzeyleri ile liderlik stillerine yüksek düzeyde katılım gösterdikleri gözlemlenmiştir. Okul yöneticilerinin yeterlik düzeyleri; cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem, okuldaki öğretmen sayısı ve kariyer basamağı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşturmazken; görev yapılan okul türü, branş ve müdürle birlikte çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Liderlik stilleri düzeyinde ise cinsiyet, eğitim durumu, mesleki kıdem, okuldaki öğretmen sayısı, müdürle birlikte çalışma süresi ve kariyer basamağı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşturmazken, görev yapılan okul türü ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Ayrıca okul yöneticilerinin yeterlik düzeyi ile liderlik stilleri düzeyi arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Okul yöneticileri yeterliklerinin liderlik stillerindeki değişimin %82'sini açıkladığı saptanmıştır. Araştırma sonucunda, okul yöneticilerinin yeterliklerini desteklemek amacıyla liderlik ve yönetim alanına yönelik konferanslar, hizmet içi eğitimler ve seminerler düzenlenmesi önerilmiştir. Ayrıca uygulamalı eğitimlerin verilmesi, bu eğitimlerin lisansüstü programlarla desteklenmesi, hizmet içi eğitim, seminer gibi yetiştirme programlarında liderlik ve yönetici yeterliklerine dair daha kapsamlı ve uygulamalı içerikler sunulması, ödül ve sertifikasyon sistemlerinin uygulanması önerilmiştir. Bunun yanı sıra, yönetici yeterliklerinin geliştirilmesi ve karar alma, sorumluk üstlenme gibi konularda yöneticilerin desteklenmeleri, okullardaki liderlik ve yönetim süreci açısından önemli olacağı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school administrators' competency levels and leadership styles. Using the correlational survey model from quantitative research methods, the population of this study consists of 2,967 teachers working in preschools, elementary schools, middle schools, and high schools in the central city and districts of Kars during the 2023-2024 academic year. The sample of the study consists of 377 teachers. Multi-stage and non-random sampling techniques were used in the study. In the first stage of the sampling process, stratified sampling was used, and in the second stage, simple random sampling was used. The“School Administrators' Competence Scale”developed by Boyraz (2022) and the“Leadership Styles Scale”developed by Akçekoce and Bilgin (2016) were used as data collection tools in the study. T-tests, ANOVA, correlation, and regression tests were applied in the data analysis. The results of the analysis showed that, according to teachers' perceptions, school administrators' competency levels and leadership styles were highly correlated. The competency levels of school administrators did not show any significant differences based on variables such as gender, educational status, professional seniority, number of teachers in the school, and career level; however, they showed significant differences based on variables such as the type of school, department, and length of time working with the principal. At the leadership style level, while there was no significant difference based on gender, educational status, professional seniority, number of teachers at the school, length of time working with the principal, and career level variables, there were significant differences based on the type of school and branch variables. Furthermore, a highly positive and significant relationship was observed between the competency level of school administrators and their leadership style level. It was determined that leadership styles explained 82% of the variation in the competency levels of school administrators. As a result of the research, it was recommended that conferences, in-service training, and seminars be organized in the field of leadership and management to support the competencies of school administrators. Furthermore, it was recommended that practical training be provided, that this training be supported by postgraduate programs, that more comprehensive and practical content related to leadership and managerial competencies be offered in training programs such as in-service training and seminars, and that reward and certification systems be implemented. Furthermore, it was emphasized that developing managerial competencies and supporting managers in areas such as decision-making and responsibility-taking would be important for the leadership and management process in schools.