Soğuk şekillendirilmiş saçların kaynağı
Cold formed of sheets steels welding
- Tez No: 67160
- Danışmanlar: PROF. DR. A. İRFAN YÜKLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Elektrik direnç nokta kaynağının prensibi : Elektrodların, yaptığı basınç ile bir arada tutulan iş parçalarının ) geçen elektrik akımına karşı gösterdikleri dirençten meydana gelen ısı ile temas yüzeylerinin sıvı fazda birleştirilmesi olayıdır [19]. Bu yöntemde dış bir ısı memba yoktur, ilave telde gerektirmez. Direnç nokta kaynak makinası gerekli kaynak akımını üretecek özelliktedir [18]. Direnç nokta kaynağı 6 mm kalınlığa kadar şerit çelik malzemelerde, bindirme birleştirmelerde geniş amaçlı olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda direnç nokta kaynağı yumuşak çelik malzemenin yanı sıra alüminyum, bakır, paslanmaz çelik malzemelerde de geniş amaçlı kullanılmaktadır. Bugün otomobil ve uçak sanayi ile beyaz eşya sanayinde robotlara tatbik edilmektedir. Deneysel çalışmamızda % 0,17 karbonu alaşımsız şerit çelik malzeme kullanılmıştır. Hadde yönünde 520 x 108 x 1,5 mm ölçüsünde kesilen numuneler, çekme makinasında 10 mm/dak hızda soğuk olarak %2-%4-%6-%8-%10-%15 gibi değişik oranlarda soğuk deforme edilmişlerdir. Soğuk deforme edilmiş numunelerin yansı, 900°C'de nötr tuz banyosunda 10 dakika bekletilip daha sonra sakin havada soğutulup normalizasyon ısıl işlemi yapılmıştır. Numunelerin geriye kalan yansı ise soğuk deforme edildiği gibi bırakılmıştır. Gerek ısıl işlemli gerekse ısıl işlemsiz guruplar; kaynak numunesi için 100 x 25 mm ölçülerde kesilip hazırlanmışlardır. Elektrik direnç nokta kaynak uygulamalarında 150 KVa akım sınırlı 400 kg elektrod baskılı elektronik zaman kontrollü pnömatik nokta kaynak makinası kullanılmıştır. Direnç nokta kaynak yapımı süresince, akım şiddeti, elektrod baskısı, kaynak zamanı, tutma sıkma zamanı, elektrot tepe ölçüsü fabrikada mevcut dijital cihazlarda kontrol edilmiştir. Deneylerden elde edilmiş sonuçlar aşağıya sıralanmıştır. l- Bu çalışma yumuşak çelik şerit malzemenin soğuk şekillendirme sonrası elektrik direnç nokta kaynaklan uygulamaları için bir referans teşkil edebilir. I2- U bindirme kaynak çekme testi ile düz bindirme kaynak çekme yırtılma testinde elde edilen mekanik değerlerde şöyle bir farklılık görülmüştür. Isıl işlemsiz grupların çekme mekanik mukavemeti ısıl işlemli (900 °C normalize edilmiş) grupların çekme mekanik mukavemetinden daha fazladır. Soğuk deformasyon direnç nokta kaynak çekirdek çekme mukavemetini artırmaktadır. 3- Soğuk deforme edilmiş çeliklerde direnç nokta kaynak, maksimum kırılma kuvveti doğrudan doğruya deformasyon oranına bağlıdır. 4- Soğuk deforme edilmiş numunelerin nokta kaynağı süneklik oranı, yumuşak çelik (ısıl işlemli) nokta kaynağı sünekliğinden düşüktür. 5- ITAB genişliği soğuk deformasyona bağlı değildir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Resistance spot welding is a process in which faying surfaces are joined by the heat generated by resistance to the flow of electric current through workpieces that are held together under force by electrodes. The contacting surfaces in the region of current concentration are heated by a short-time pulse of low-voltage, high amperage current to form a fused nugget of weld metal. Spot welded lap joints are widely used in joining sheet steel up to 3 mm thickness. The aim of the present investigation is to gain an understanding of cold deformation effects on electrical resistance spot welding properties of mild steel sheets. The steel sheet used in this study was 0.17% carbon mild steel. The original thickness was 1.50 mm. Steel sheets were cold deformed with various rates. Half of the cold deformed sheets were annealed at 900°C for 10 minutes and air cooled. The rest of the workpieces kept as cold deformed. The welder employed for the experiments was a 150 KVa rated, electronic time controlled, pnomatic spot welding machine. The welding current was determined by a secondar ampermetre. The copper electrodes had 6.50 mm tip diameters. Squeeze and hold times were kept constant for all welds. Current, current time and electrode forces were the factors which varied one at a time. Tensile shear and U-tensile test specimens were welded. All the tension tests were carried at room temperature at a crosshead speed of 10 mm/minute. Metallographic examination and microhardness tests were also applied to the welds. The following results were obtained from the experiments : 1) Recommended practices for mild steels can be utilized in spot welding of cold deformed steels, of the same chemical composition and gauge. 2) The breaking load of a tensile shear test or an U-tensile test specimen is higher in cold deformed steels than mild steels. 3) Maximum breaking load is directly proportional to deformation rate in cold deformed steels. 4) Ductility ratio of cold deformed steel welds are close to mild steel welds. 5) HAZ thickness doesn't alter in annealed and cold deformed stell welds. Ill