Benzinli araca dizel motor adaptasyonu
  1. Tez No: 9959
  2. Yazar: FAHRİ ZELZELE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. YÜKSEL ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
-Hi- ÖZET Bu çalışmada yakın zamandan beri uygulanan benzin motorlarının Diesel 'motorlarla değiştirilmesi konusu île Türk Motor Sanayinin bugünkü durumu incelenmiştir. Birinci Bölümde; Türkiye'de ve Dünya'da Motor imalat Sanayinin şu andaki (mevcut) durumu» îkinci Bolümde; Benzin ve Dizel motorları -.arasındaki teknik özelliklerin karşılaştırılması. üçüncü Bölümde; Yerli arabalara monte edilmek üzere yurt dışından ithal edilen dizel motorlarının uygulama prensipleri» Dördüncü bülümdede;Sonuçlar ve tavsiyeler ele alınmıştır. Ayrıca konunun daha iyi muhakeme ve anlaşılabilmesi için ilgili dokümanlar ek kısmında değerlendirilmiştir»
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY.. In this study, the to pic of the replacement of gas engines with diesel engines applied recently and the present situation of the Turkish motor rnanifacturing industry has'beeruexaariried. In the first section, the present situation of motor manufacturing industries in Turkey and in the world. In the second section, the comparison of technical specifications between gas and diesel engines. In the third section, the application prenciptes" of diesel engines which were imported from abroad into Turkey -in 'order to be replaced for the domestic cars. In the fourth section., results and recowsn. dations are taken into consideration. Besides., the related: documents are evaluated in the annexes in order to be. examined and. under stood of the to pics.particularly.