الكافية الكبرى في النحو للملا خليل الاسعردي ت 1259
el-Kafiye el-Kübra fi-n nahiv lil molla Halil İs'irdi
  1. Tez No: 995801
  2. Yazar: ASLAM JANKIR
  3. Danışmanlar: DR. MUNA EL HAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Damascus Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu kitap, değerli dilbilgisi materyali içeriyor, ancak hak ettiği araştırmayı görmemiş ve unutulmaya yüz tutmuştur. Bu nedenle, ona ulaşmaya, zamanın tozunu silmeye ve içeriğini çalışma ve araştırma yoluyla cilalamaya çalıştım ki, yazarının amaçladığı konuma ulaşabilsin. Böyle bir eser ve benzerleri, insanlığın yapısına bir tuğla koyma, gelişimine katkıda bulunma ve yazarının ömrünü uzatma arayışında, bir ruhun, düşüncenin özünün, kalbin duygusunun ve niyetin samimiyetinin somutlaşmış halinden başka bir şey değildir. Sanki her araştırmacının eli ona dokunduğunda, bir okuyucunun gözü onu incelediğinde ve bir insanın kavrayışı onu anladığında yenileniyor gibi. Şüphesiz, mirasımıza geri dönmek, onu ortaya çıkarmak ve hazinelerini çıkarmak, bazılarının iddia ettiği gibi kolay bir iş değildir. Yolları zorlu, güzergahları göz korkutucu ve dünyasına girmek, kısa sürede insanlar arasında dolaşan bir gerçekliğe dönüşen bir bilim kurgu biçimi. El yazmaları, modern sanatsal yazılarla süslenmiş, parlak zihinlerin ve yorulmak bilmeyen bedenlerin ürünü olan, yeni bir kılıkta kitaplar olarak bilginlerin ellerinde dans ediyor; bu kişiler zorlukların üstesinden yorulmadan ve bıkmadan geliyorlar. Kitabın kopyalarını elde etme zorluğu da dahil olmak üzere birçok zorlukla karşılaştım; çünkü bunlar halk kütüphanelerinde bulunmuyordu. Bu da arayışı zorlaştırdı, bu yüzden eski ekollerin (kuttabların) bilginlerine yöneldim ve ihtiyacım olanı özel kütüphanelerinde buldum. Bir diğer zorluk ise yazarın hayatı hakkında kapsamlı materyal toplamak ve öne çıkan şahsiyetleri belirlemekti. Bulduğum şey, kitaplarda ve biyografik sözlüklerde kısıtlı ve değerli bir bilgi koleksiyonuydu. Osmanlı İmparatorluğu'nun doğu bölgesindeki öne çıkan şahsiyetlerin biyografilerinin eksikliği bilinen bir olgudur - ve burada bölgenin önemli şahsiyetlerinin ve eserlerinin biyografilerini kastediyorum. Bu durum, özellikle Molla Halil'in öğretmenleri ve öğrencileri söz konusu olduğunda, bazen sadece bireylerin isimlerini anmakla yetinmeme yol açtı. Ancak burnumu okşayan ve kalbimi umutla, ruhumu ise azim ve kararlılıkla dolduran sararmış kağıt kokusu, tüm bunlar beni, yazarının istediği şekilde, elimden gelenin en iyisini yaparak kitabı ortaya koyana kadar azimle çalışmaya ve gayret göstermeye itti. Bu araştırmayı iki ana bölüme ayrılmış bir çalışma olarak sundum: birincisi, kitabın incelenmesi; ikincisi ise eleştirel bir değerlendirme. İnceleme bölümü üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm, Osmanlı İmparatorluğu'nun doğu bölgesinde ve çevresindeki bölgelerde geleneksel Kur'an okul sistemine (kuttablar) göre eğitim hareketini inceliyor. Okulların, öğretim yöntemlerinin, müfredatlarının, öğrencilerin durumlarının ve çalışma sürelerinin genel bir özetini sunuyor. İkinci bölüm, yazarın hayatı ve ailesi, bilgi ve öğrenme arayışı, hocaları ve öğrencileri, ilim ve statüsü, bilgi arayışındaki seyahatleri ve eserleriyle ilgilidir. Üçüncü bölüm ise el-Kafiya kitabını, başlığını, yazarın metodolojisini ve üslubunu, kaynaklarını, sonraki âlimler üzerindeki etkisini ve tefsirlerini ele almaktadır. Bu çalışmayı, araştırmanın en önemli bulgularıyla sonlandırıyorum. Bu çalışmada büyük çaba sarf ettim ve onu Efendim olan Allah'a ithaf ediyorum. O, gerçekten de en büyük Efendi ve en büyük Yardımcıdır. Başarım yalnızca her şeyi bilen, her şeye gücü yeten Allah sayesindedir. Başarılı olduysam, bu Allah'ın lütfu ve inayeti sayesindedir; olmadıysa da samimi niyetim yeterlidir.
Özet (Çeviri)
This book contains precious grammatical material, yet it has not received its due share of research and has fallen into oblivion. I have therefore attempted to reach out to it, to brush away the dust of time, and to polish its content through study and investigation, so that it may occupy the position its author intended. Such a work, and others like it, are nothing but the embodiment of a soul, the essence of thought, the feeling of the heart, and the sincerity of intention, all in the pursuit of laying a brick in the edifice of humanity, contributing to its development and extending the life of its author. It is as if it is renewed each time a researcher's hand engages with it, a reader's eye peruses it, and a person's insight comprehends it. Undoubtedly, returning to and unearthing our heritage, and extracting its treasures, is no easy task, as some claim. Its paths are arduous, its routes daunting, and entering its world a form of science fiction that soon transforms into a reality circulated among people. Its manuscripts dance in the hands of scholars as books in a new guise, adorned with modern artistic writing, the product of brilliant minds and tireless bodies that challenged and overcame difficulties without weariness or boredom. I encountered numerous difficulties, including the challenge of obtaining copies of the book, which were unavailable in public libraries. This made the search for them arduous, so I turned to the scholars of the old schools (kuttabs), finding what I needed in their private libraries. Another difficulty was gathering comprehensive material about the author's life and identifying prominent figures. What I found was a meager and precious collection of information in books and biographical dictionaries. The omission of biographies of prominent figures in the eastern region of the Ottoman Empire is a well-known phenomenon—and here I mean the biographies of the region's notable figures and their works. This led me to sometimes limit myself to mentioning the names of the individuals, particularly when discussing Mulla Khalil's teachers and students. But the scent of yellowed paper, which caressed my nostrils and filled my heart with hope, and my soul with will and determination, all these things drove me to persevere and work diligently until I produced the book in the manner its author desired, to the best of my ability. I presented this research as a study divided into two main sections: the first, a study of the book, and the second, its critical edition. The study section comprises three chapters: The first chapter examines the educational movement in the eastern region of the Ottoman Empire and its surrounding areas, focusing on teaching according to the traditional Quranic school system (kuttabs). It provides an overview of the schools, their teaching methods, the curricula taught, the students' circumstances, and the study times. The second chapter deals with the author's life and family, his pursuit of knowledge and learning, his teachers and students, his scholarship and status, his travels in search of knowledge, and his works. The third chapter discusses the book al-Kafiya, its title, the author's methodology and style, his sources, its influence on later scholars, and its commentaries. I conclude this work with the most significant findings of the research. I have exerted considerable effort in this work, dedicating it to God, my Master. He is indeed the best of Masters and the best of Helpers. My success is only through God, the All-Knowing, the All-Powerful. If I have succeeded, it is by the grace and favor of God; if not, then my sincere intention suffices.